Ukrayna First Lady'si Olena Zelenska, Muhalif İnsan Hakları Ödülü aldı

Haberler
Filiz
20 Temmuz 2022, 16:21
Filiz
20 Temmuz 2022, 16:21

Ukrayna First Lady’si Olena Zelenska, ABD’nin başkenti Washington’daki Komünizm Kurbanlarını Anma Vakfı’nda Ukrayna halkı adına Muhalif İnsan Hakları Ödülü’nü aldı. Zelenska, tören esnasında yaptığı konuşmada, “Kahramanca çabalar pahasına, şimdi sadece özgürlüğümüz için savaşmıyoruz. Stalin’in Büyük Terörü, uygar dünyanın hiçbir yerinde ve hiçbir zaman kullanılmaması için savaşıyoruz” dedi.

Ukrayna First Lady’si Olena Zelenska, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ziyareti çerçevesinde Washington’daki Komünizm Kurbanlarını Anma Vakfı’nda tüm Ukrayna halkına hitaben düzenlenen Muhalif İnsan Hakları Ödülü’nü aldı. Ödül ilk kez bir şahsa değil, ülkeye layık görüldü.

MUHALİF İNSAN HAKLARI ÖDÜLÜ UKRAYNA HALKINA VERİLDİ

Muhalif İnsan Hakları Ödülü, “Rusya’nın saldırgan savaşına karşı cesur özgürlük mücadelesi” için tüm Ukrayna halkına ithaf edildi. Ödül töreninde konuşma yapan Zelenska, “Bu yıl ilk kez, Rusya’nın saldırganlık savaşına karşı cesur özgürlük mücadelesi için ödülü belirli bir kişi değil, tüm Ukrayna halkı aldı. Anıt, komünizmin suçlarına adanmış olsa da, bunun totaliterliğin sadece bir yüzü olduğu unutulmamalıdır” dedi.

Zelenska, Rusya’nın Ukrayna’da, Stalinist baskıcı yöntemlerini kullandığını, Ukraynalıların Rus filtreleme kamplarından nasıl geçtiğini, işgalcilerle iş birliği yapmayı kabul etmeyenlere işkence yapıldığını, Ukraynalıların Rusya’ya zorla sınır dışı edildiğini dile getirdi. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Zelenska, “Kahramanca çabalar pahasına, şimdi sadece özgürlüğümüz için savaşmıyoruz. Stalin’in Büyük Terörü, uygar dünyanın hiçbir yerinde ve hiçbir zaman kullanılmaması için savaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

RUSYA UKRAYNA’YA YÖNELİK BAŞLATTIĞI SAVAŞI SÜRDÜRÜYOR

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor.

İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.