Finlandiya, olası Rus saldırganlığına karşı hazırlık yapıyor

Güncel
qha muhabir
23 Haziran 2022, 09:55
qha muhabir
23 Haziran 2022, 09:55

NATO’ya üyelik başvuru sürecinde olan Finlandiya, olası Rus saldırganlığına karşı hazırlık yapıyor. Finlandiya Genelkurmay Başkanı Timo Kivinen, “Ukrayna, Rusya için zor bir lokma oldu ve Finlandiya da öyle olacaktır” dedi.

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütüne (NATO) üyelik başvurusunda bulunan Finlandiya, Rusya’nın olası saldırısına karşı savunmada boy gösteriyor. Finlandiya Genelkurmay Başkanı Timo Kivinen, ülkesinin Rus saldırısına karşı on yıllardır hazırlık yaptığını ve olası saldırıda kendilerini sert bir şekilde savunacaklarını belirtti.

“UKRAYNA RUSYA İÇİN ZOR BİR LOKMA OLDU, FİNLANDİYA DA ÖYLE OLACAK”

Finlandiya’nın önemli derecede mühimmata sahip olduğunu dile getiren Genelkurmay Başkanı Kivinen, Finlandiyalıların savaşmak için motivasyona sahip olmasını gerektiğinin altını çizdi. Kivinen,”Ukrayna’daki savaşın şu anda kanıtladığı üzere, en önemli savunma hattı insanın iki kulağı arasındadır” dedi.

Ukrayna’da devam eden savaşa ilişkin Kivinen, “Ukrayna, Rusya için zor bir lokma oldu ve Finlandiya da öyle olacaktır” yorumunu yaptı.

FİNLANDİYA’NIN NATO’YA ÜYELİK BAŞVURUSU NASIL SONUÇLANACAK?

Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusunu anımsatan Kivinen, örgüte dahil olunduğunda NATO’nun ortak hava kontrol sistemi sayesinde ülkelerinin erken uyarı kapasitesini artırabileceklerine değindi.

FİNLANDİYA, ASKERİ MÜHİMMATLARINI RUSYA’YA KARŞI GÜÇLENDİRİYOR

Finlandiya, NATO karşıtı Rusya’nın olası saldırısı için sivillere askeri eğitim veriyor. Zorunlu askerliğin olduğu Finlandiya’da, 280 bin asker ve 870 bin yedek asker bulunuyor. Stoklarında 370 kilometreye kadar mesafe gidebilen seyir füzeleri bulunduran Finlandiya, 4 yeni savaş gemisi ile ABD’li savunma şirketi Locheed Martin’den 64 adet F-35 savaş jeti sipariş etti. Finlandiya, Rusya sınır kapısına duvar örmeyi planlıyor.

Türkiye, NATO’ya üyelik başvurusunda bulunan İsveç ve Finlandiya’nın bölücü terör örgütü PKK ve FETÖ’ye açıkça destek verdiklerini ve kararı onaylamadıklarını açıkladı. İsveç ve Finlandiya 25 Mayıs’ta Türkiye’nin başkenti Ankara’ya heyet gönderdi. Ülkelerin NATO’ya üye olabilmesi için 30 müttefik ülkeden onay alması gerekiyor. İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye’yi ikna çalışmaları sürüyor.