Finlandiya'nın ardından gözler İsveç'e çevrildi! NATO'ya üyelik başvurusu kararını ne zaman açıklayacak?

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Mayıs 2022, 15:32
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Mayıs 2022, 15:32

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve Başbakan Sanna Marin’in, ülkelerinin NATO üyeliğine başvurması gerektiğini açıklamasının ardından gözler benzer karar alması beklenen İsveç’e çevrildi. İsveç’in de NATO’ya üyelik konusundaki kararını haftaya açıklayacağı belirtiliyor.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve Başbakanı Sanna Marin’in bugün yaptıkları ortak açıklamada, Finlandiya’nın gecikmeden NATO üyeliğine başvurması gerektiğini ifade etmesinin ardından İsveç’in de benzer yönde karar açıklaması bekleniyor. İsveç’te 1944 yılından bu yana yayın yapan ünlü gazetelerden Expressen’in aktardığı habere göre, İsveç yönetimi, 16 Mayıs 2022 tarihinde NATO üyeliğine başvuruda bulunacağına yönelik kararını açıklayacak.

“FİNLANDİYA’NIN NATO KARARININ ARDINDAN İSVEÇ’İN HAREKETSİZ DURMASI MÜMKÜN DEĞİL”

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, konuya ilişkin açıklamasında Finlandiya’nın NATO üyeliğine başvuru kararı almasından sonra İsveç’in hareketsiz durmasının mümkün olmadığını kaydetti. Öte yandan Bakan Linde, olası bir NATO üyeliği başvurusu için İsveç’in bütün planlarının hazır olduğunu ifade ederek, “Kriterleri karşılarsak sürecin kendisinin çok hızlı ilerleyebileceği anlamına geliyor. 30 ülkenin tamamında onay süreci zaman alacak. NATO üyeliği için bizim hoş karşılanmayacağımız anlamında bir işaret yok ama oylama sürecinde bir şeyler olabileceği de ihtimaller dahilinde ön görülüyor.” dedi.