Facebook ve Instagram Türkiye'ye temsilci atayacak!

Bilim ve Teknoloji
Ayyıldız Huri Kaptan
19 Ocak 2021, 10:18
Ayyıldız Huri Kaptan
19 Ocak 2021, 10:18

Dünyaca ünlü sosyal medya şirketleri, Türkiye’de 1 Ekim 2020’de yasalaşan sosyal medya düzenlemesine göre 19 Ocak 2021’e kadar temsilci atamazsa, reklam yasaklarıyla karşı karşıya kalacak. Bugüne kadar YouTube, TikTok, LinkedIn, Dailymotion ve VK temsilci atama kararı aldı. Son olarak yasağa bir gün kala Facebook ve Instagram’ın da Türkiye’ye temsilci atama kararı aldığı öğrenildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı (BTK) yöneticileri, Facebook Türkiye Kamu Politikaları Departmanı Başkanı Çağatay Pekyörür ve Facebook Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Kamu Politikaları Bölge Başkan Yardımcısı Ebele Okobi ile bugün bir video konferans gerçekleştirdi. Bu görüşmenin ardından Facebook’un Türkiye’de temsilci bulundurma için resmi süreci başlattığı bildirildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Facebook ve Instagram’ın Türkiye’de temsilcilik açma kararı sonrası yaptığı açıklamada, “Facebook ve Instagram da 1 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe giren 7253 sayılı Kanuna uyarak ülkemizde temsilcilik açacaklarını bildirdiler. Temsilcilerini bildirmeyen Twitter ve diğer ağlardan da benzer ve güzel bir haber bekliyoruz.” dedi.

SAYAN: BİR GÜN KALA FACEBOOK VE INSTAGRAM’DAN GÜZEL HABER

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Facebook ve Instagram’ın Türkiye’ye temsilcilik açma kararı sonrası bugün Twitter hesabından yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

“Reklam yasağı uygulamasına bir gün kala vatandaşlarımıza güzel bir haber vermek istiyorum. Facebook ve Instagram da 1 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe giren 7253 sayılı Kanuna uyarak ülkemizde temsilcilik açacaklarını bildirdiler. Facebook ve Instagram’ın da ülkemizde de 30’ar milyonu aşkın kullanıcıları var. Sosyal ağların ülkemizde temsilci bulundurmaları ile birlikte taklit hesap, taciz, siber zorbalık, kişilik hakları ihlali gibi olumsuz davranışlara karşı vatandaşlarımız muhatap bulabilecekler.

“TWİTTER VE DİĞER AĞLARDAN DA GÜZEL HABER BEKLİYORUZ”

Temsilcilerini bildirmeyen Twitter ve diğer ağlardan da benzer ve güzel bir haber bekliyoruz. Kanunun getirdiği reklam yasağı ya da bant daraltmayı ‘özgürlüğe müdahale’ olarak görmek adil değil. Birincil amacımız vatandaşlarımızın başvuru ve cevap alma özgürlüklerini korumak. Sosyal ağlar hayatımızın gerçeği ve ülkemizin misafiri. Siz de benim gibi Twitter ve diğer sağlayıcıların ülkemizde hizmetlerine kesintisiz devam etmesini istiyorsanız sesinizi yükseltin ve çağrı yapın. Avrupa’da olduğu gibi; Türkiye’nin kanunlarına da uymaları şart!”

FACEBOOK: YASAKTAN ETKİLENEN DİĞER ŞİRKETLER GİBİ TEMSİLCİ ATAYACAĞIZ

Facebook ve Instagram Türkiye’ye temsilci atama sürecini başlatacağını açıkladı. Facebook’tan konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik.” ifadeleri kullanıldı.

Facebook’tan yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

“-Facebook olarak ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz ve bu değerleri korumak ve savunmak için küresel çapta çaba gösteriyoruz. Nitekim Türkiye’deki insanların yarısından fazlası arkadaşlarıyla ve aileleriyle iletişimde kalmak, fikirlerini ifade etmek ve işletmelerini büyütmek için Facebook’a güveniyor.

-Türkiye’de kısa süre önce yeniden düzenlenen ve sosyal medya platformları için yeni yükümlülükler getiren 5651 sayılı Kanun hakkındaki gelişmeleri ilk günden bu yana yakından takip ediyoruz. Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik. Bu kararı alırken, platformumuzun kullanıcıların ifade özgürlüğü haklarını kullanabilecekleri bir yer olmasının bizim için taşıdığı önemin tekrar altını çizmek isteriz.

-Aldığımız karar, Facebook Topluluk Standartları’nı ya da devlet kurumları tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerinin incelenme süreçlerini değiştirmiyor. Dolayısıyla, bu ilkelere uygun olmayacak bir şekilde hareket etmemiz için ısrar edilmesi halinde temsilcimizi geri çekeceğimizi belirtmek isteriz. Devletten gelecek talepleri, bu ilkelerimizin yanı sıra Küresel Ağ Girişimi (Global Network Initiative) üyeliğimizin getirdiği sorumluluklarımız doğrultusunda ve Birleşmiş Milletler’in İş Dünyası ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri’ne uygun şekilde incelemeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz. Ayrıca kısıtladığımız içeriklerin detaylarını mevcut şeffaflık süreçlerimize uygun bir şekilde paylaşmayı sürdüreceğiz.

-Türkiye’de yaşayan insanların ifade özgürlüğünün ve diğer insan haklarının korunmasına dair bağlılığımızın değişmeyeceğini kamuoyunun bilgisine sunarız.”