Estonya, Letonya, Litvanya Dışişleri Bakanları Ukrayna'yı ziyaret etti

Güncel
Ozan Barış Erim
15 Nisan 2021, 23:07
Ozan Barış Erim
15 Nisan 2021, 23:07

Estonya Dışişleri Bakanları Eva-Maria Liimetz, Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics ve Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba’nın daveti üzerine, Ukrayna’ya resmi ziyaret düzenledi. Kuleba, mevkidaşlarına Rusya’nın Ukrayna sınırlarındaki askeri yığınağı ve işgal edilen topraklardaki güvenlik durumunun kötüleşmesi hakkında bilgi verdi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Rusya’nın istikrarsızlaştırma eylemlerine karşı Baltık devletlerinin Ukrayna ile dayanışma içinde olması daveti üzerine Estonya Dışişleri Bakanları Eva-Maria Liimetz, Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics ve Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis Kıyiv’i ziyaret etti. Bakanlar, Rusya’nın saldırganlığına karşı ortak tepkiyi, AB ve NATO üyeliği yolunda Ukrayna’ya verilen desteğin yoğunlaştırılmasını ayrıntılı olarak değerlendirdi. Görüşmelerin ardından bakanlar ortak bir bildiri yayımladı.

Yayımlanan bildiride şu ifadeler yer verildi:

-Ukrayna’nın uluslararası kabul görmüş sınırları içindeki egemenliğine ve toprak bütünlüğüne sarsılmaz desteğimizi ifade ediyoruz.

-Ayrıca NATO Bükreş zirve bildirisinde de belirtildiği gibi Avrupa ve Avrupa-Atlantik üyelik hedeflerini destekliyor ve Ukrayna’yı bu konuda gerekli reformları sürdürmesi için teşvik ediyoruz.  

-Ukrayna sınırlarının çok yakınında ve işgal edilmiş, yasa dışı bir şekilde ilhak edilmiş Kırım yarımadasında Rusya’nın devam eden askeri hareketliliğini kınıyoruz.

-Rusya’yı provokasyonlarını durdurmaya ve Viyana belgesi kapsamındaki risk azaltma mekanizmasına uygun olarak tamamen şeffaf bir şekilde tüm endişeleri gidermeye ve AGİT ilke ve taahhütlerini yerine getirmeye çağırıyoruz.

-Ukrayna’yı ihtilafın siyasi çözümüne olan kararlı bağlılığından ötürü takdir ediyoruz.

-Güvenlik ve savunma, bilgi alışverişi, agresif propaganda ve dezenformasyonla mücadele, hibrit tehditlerle mücadele alanlarında ikili ve çok taraflı iş birliğimizi geliştirmeye, yoğunlaştırmaya ve enerji güvenliği alanındaki ortak zorlukları ele almak için çabalarımızı koordine etmeye kararlıyız.