Erşat Salihi: Ölümsüz lider Dr. Sadık Ahmet’i saygıdan ve sevgiden ziyade, hüzünle anıyorum

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Temmuz 2021, 11:30
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Temmuz 2021, 11:30

Batı Trakya Dostluk Eşitlik Barış Partisi (DEB) kurucu Genel Başkanı Dr. Sadık Ahmet, 26 yıl önce 24 Temmuz 1995 tarihinde şaibeli bir trafik kazasında hayatını kaybetti. ITC Kerkük Milletvekili ve Irak Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Erşat Salihi, Batı Trakya Türklüğünün özgürlüğü için kıvranmış, ölümsüz lider Dr. Sadık Ahmet’i 26’ıncı vefat yıl dönümünde andı.

Ömrünün büyük bir bölümünü Yunanistan’da azınlık olarak yaşayan Türklerin gasp edilen hayati ve demokratik hakları alabilmeleri için mücadele ederek geçiren Doktor Sadık Ahmet’in vefatının 26’ıncı yıl dönümü kaydediliyor. Dr. Sadık Ahmet, Batı Trakya’daki azınlığın haklarını hukuken imza altına alan Lozan Barış Antlaşmasının 72. yıl dönümünde 24 Temmuz 1995 tarihinde Gümülcine’nin Susurköy mevkinde şaibeli bir trafik kazasında aracına traktör çarpması sonucunda yaşamını yitirdi. Dr. Sadık Ahmet, “Türk olduğum için hapse götürülüyorum. Eğer Türk olmak bir suç ise, burada tekrar ediyorum; ben bir Türk’üm ve öyle kalacağım. bu mesajımla Batı Trakya azınlığına sesleniyorum ve Türk olduklarını unutmamalarını söylüyorum. Haklarımızı bir gün mutlaka alacağız.” sözleri ile hafızalara kazındı. Sadık Ahmet, her yıl olduğu gibi bu yıl da Batı Trakya Türkleri başta olmak üzere tüm Türk Dünyasında unutulmadı. ITC Kerkük Milletvekili ve Irak Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Erşat Salihi de yayımladığı bir mesajla Sadık Ahmet’i 26’ıncı vefat yıl dönümünde andı. Salihi, anma mesajında şu ifadelere yer verdi:

ERŞAT SALİHİ: DR. SADIK AHMET’İ HÜZÜNLE ANIYORUM

“İkimizin de kaderi aynı, onlar Yunanistan’da Türk, biz de Irak’ta. Aramızda mesafeler olmasına rağmen, Türklük şuuru bizi birleştiriyor. Batı Trakya Türklüğünün özgürlüğü için kıvranmış ölümsüz lider Dr. Sadık Ahmet’i saygıdan ve sevgiden ziyade, hüzünle anıyorum.”

Kastamonu'da, "1913 Batı Trakya Cumhuriyeti ve Lider Dr. Sadık Ahmet"  Paneli - Kırım Haber Ajansı - QHA
Dr. Sadık Ahmet 22. ölüm yıldönümünde büyük katılımla anıldı

DR. SADIK AHMET KİMDİR?

Batı Trakya Türk Azınlığının yaşadığı sorunları yakından takip eden ve hukuki haklarını alabilmek içim mücadele etmek gerektiğini düşünen Dr. Sadık Ahmet, 1985 yılında Batı Trakya çapında bir imza kampanyası başlattı. Topladığı 15.000 imza ile oldukça ses getirdi ancak 8 Ağustos 1986 tarihinde bu faaliyeti nedeniyle tutuklandı.
25 Eylül 1987’de Selanik’e giderek, Demokrasi İnsan Hakları toplantısında Türk toplumunun sorunlarını ileten bir broşür dağıttı.
1988 yılında 30 ay hapis cezasına çarptırıldı. 18 Haziran 1989 seçimlerinde milletvekilliğine adaylığını koydu ancak adaylığı çeşitli gerekçeler ile iptal edildi.
26 Ocak 1990’da Lozan Barış anlaşmasından doğan haklara uygun olarak Batı Trakya Türkleri’ne “Türk” dediği için hapis cezası aldı ve Selanik Dudullu hapishanesinde iki ay hapis yattı.
8 Nisan 1990 genel seçimlerinde bağımsız milletvekili seçildi ve meclise gidi.
13 Eylül 1991 tarihinde Batı Trakya Türkleri’nin ilk siyasi partisi olan Dostluk, Eşitlik ve Barış (DEB) partisini kurdu.
1993 genel seçimlerinde Yunanistan’ın seçim kanunlarında yaptığı adaletsiz değişiklik nedeniyle meclise giremedi.
Dr . Sadık Ahmet, Batı Trakya’daki azınlığın haklarını hukuken imza altına alan Lozan Barış Antlaşmasının 72. yıl dönümünde 24 Temmuz 1995 tarihinde Gümülcine’nin Susurköy mevkinde şaibeli bir trafik kazasında aracına traktör çarpması sonucunda yaşamını yitirdi. Kazanın üzerinden geçen 26 yılda ailenin ve Türk toplumunun tüm taleplerine rağmen yaşanan kazaya dair ciddi bir soruşturma yapılmadı. 2015 yılında Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi Genel Merkezi’ne yapılan bir saldırıda kazanın gerçekleştiği aracın kimliği belirsiz kişilerce çalınması nedeniyle de teknik bir soruşturma yapılabilmesi imkansız hale geldi.
Hem DEP yöneticilerinin hem de Sadık Ahmet’in ailesinin aracın ve hırsızların bulunması için yaptıkları tüm başvurulara sessiz kalan Yunan makamları, 25 yıldır kazanın basit bir traktör çarpması olduğu iddiasında ısrar ediyorlar.