Ermenistan'ın yeni Cumhurbaşkanı Vaagn Haçaturyan oldu

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
03 Mart 2022, 12:50
Ayyıldız Huri Kaptan
03 Mart 2022, 12:50

Ermenistan Parlamentosu’nda yapılan ikinci turda yeni cumhurbaşkanı seçildi. Ermenistan’ın yeni cumhurbaşkanı Vaagn Haçaturyan oldu.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, ülkesindeki siyasi sorunlarla mücadele edebilmek için gerekli araçlara sahip olmadığı gerekçesiyle 23 Ocak’ta görevinden istifa etmişti. Ermenistan Parlamentosu’nda, yeni cumhurbaşkanını belirlemek için ikinci tur oylaması bugün gerçekleştirildi. Dün yapılan ilk turda ise Vaagn Haçaturyan’ın 65 oy alması üzerine, yeter oy sayısı sağlanamadığı için oylama ikinci tura kalmıştı. Son oylama sonucunda Başbakan Nikol Paşinyan’ın Sivil Sözleşme Partisi tarafından aday gösterilen ve seçime tek aday olarak giren 63 yaşındaki Haçaturyan, 71 oy alarak Ermenistan Cumhurbaşkanı oldu.

ERMENİSTAN PARLAMENTOSUNDA SEÇİM PROTESTOSU

Muhalefet partilerinden, Ermenistan İttifakı ile Onurum Var İttifakı milletvekilleri, seçimi protesto etti ve oylamaya katılmadı.

ERMENİSTAN’IN YENİ CUMHURBAŞKANI VAAGN HAÇATURYAN KİMDİR?

Ermenistan’ın yeni Cumhurbaşkanı Vaagn Haçaturyan, 1959 yılında Ermenistan’ın Sisian bölgesinde doğdu. Haçaturyan, 1980’de Ermenistan Devlet Ekonomi Üniversitesinden mezun oldu. 1992-1996 yıllarında Erivan Belediye Başkanı olarak görev yapan Haçaturyan, bu görevin ardından milletvekili seçildi. Son olarak Vaagn Haçaturyan, Paşinyan hükumetinde Yüksek Teknoloji Sanayi Bakanı olarak görev yapıyordu.