"Ermenistan, 1 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen yükümlülüklerini yerine getirmiyor"

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Aralık 2021, 21:33
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Aralık 2021, 21:33

Azerbaycan, Ermenistan’ın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile ilgili açıklamalarına tepki gösterdi. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı tarafından Ermenistan’ın iddialarına yönelik yapılan açıklamada, “Aradan 1 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen Ermenistan çeşitli bahanelerle yükümlülüklerini yerine getirmiyor, bölgede barış ve güvenliği engelliyor. Karabağ bölgesine yönelik temelsiz iddialarından hala vazgeçmeyen ve intikam duygusu sergileyen Ermenistan, Azerbaycan’ın iki ülke ilişkilerini normalleştirme adımlarına yanıt vermiyor” ifadelerine yer verildi. Bakanlığın açıklamasında, “Ermenistan uluslararası kamuoyunun dikkatini farklı yöne çekerek üç taraflı beyanatın sorumluluklarını yerine getirmiyor” vurgusu yapıldı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan Dışişleri Bakanlığının, “Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Guba ilindeki sakinlerle yaptığı görüşmedeki açıklamalarının, imzalanan üçlü bildiriye uymadığı ve Ermenistan’ın toprak bütünlüğünü tehdit ettiği” yönündeki iddialarına tepki gösterdi. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından bugün yayımlanan açıklama ile Bakü’nün, Azerbaycan, Rusya ve Ermenistan liderlerinin imzaladığı anlaşmaya uygun adımlar attığı vurgulandı.

“ERİVAN’IN YÜKÜMLÜLÜKLERİNDEN KAÇTIĞINI SAKLAMA GİRİŞİMİ”

Ermenistan Dışişleri Bakanlığının açıklamasının Erivan’ın yükümlülüklerini yerine getirmeyi kaçındığını saklamak, halk arasında asılsız korkulara yol açmak ve uluslararası toplumun dikkatini bu konudan uzaklaştırmaya yönelik bir girişim olduğu belirtildi.

AZERBAYCAN’DAN ERMENİSTAN’A ANLAŞMA METİNLERİNİ OKUMAYA DAVET

Ermenistan imzalanan anlaşma metinlerini okumaya ve sorumluluklarını yerine getirmeye davet edildi. Söz konusu mutabakatın üzerinden bir yıldan fazla zaman geçmesine rağmen Erivan yönetiminin gerekli adımları atmadığına dikkat çekilen açıklamada, “Ermenistan’ı imzalanan anlaşma metinlerini okumaya davet ediyoruz” ifadeleri vurgulandı.

“ERMENİSTAN BÖLGEDE BARIŞ VE GÜVENLİĞİ ENGELLİYOR”

Bakanlığın açıklamasında, “Aradan 1 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen Ermenistan çeşitli bahanelerle yükümlülüklerini yerine getirmiyor, bölgede barış ve güvenliği engelliyor. Karabağ bölgesine yönelik temelsiz iddialarından hala vazgeçmeyen ve intikam duygusu sergileyen Ermenistan, Azerbaycan’ın iki ülke ilişkilerini normalleştirme adımlarına yanıt vermiyor. Yaklaşık 30 yıldır Azerbaycan topraklarını yasa dışı olarak işgal eden ve uluslararası toplumun çağrılarını görmezden gelen Ermenistan Dışişleri Bakanlığını uluslararası topluma yanlış gerekçelerle hitap etmek yerine ülke liderlerinin imzaladığı bildiriyi dikkatle okumaya ve bu belgelerle üstlendikleri yükümlülükleri yerine getirmeye davet ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Böylece, Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklama ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in açıklamalarının “Ermenistan toprak bütünlüğünü tehdit ettiği ve anlaşmalara aykırı olduğu” iddiaları ise net bir dille yalanlandı.

İLHAM ALİYEV GUBA’DA NE DEMİŞTİ?

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Guba ilinin Gonagkend kasabası sakinleri ile yaptığı görüşmede, “Ermenistan da, dünya da gördü, kimse bizi durduramadı. Savaş sırasında bizi durdurmak isteyenler oldu, yeterince güçlü çevreler oldu ancak bizi durduramadılar. Ben topraklarımızdan ne zaman çıkmalarıyla ilgili bize tarih vermelerini ve o zaman durmaya hazır olduğumuzu söylemiştim. Bugün de aynı şeyi söylüyorum. Ancak bize tarih versinler diyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Aliyev, “Zengezur koridoru ne zaman açılacak ve böyle olduğu halde hiçbir sorun olmayacak. Dolayısıyla hem Ermenistan yönetiminin hem Ermenistan toplumunun ve nüfusunun bunu anlaması gerektiğini düşünüyorum. Biz istediğimizi başardık, başarıyoruz ve başaracağız. Bu meselenin yapıcı bir şekilde müzakereler ve karşılıklı anlayış yoluyla çözülmesi iyi olur. İkinci Karabağ Savaşı, bütün dünyaya halkımızın iradesini, gücünü ve birliğini gösterdi” demişti.