Erdoğan-Trump görüşmesi öncesi ABD'den kritik F-35 açıklaması

Güncel
Ömer Cihad Kaya
28 Haziran 2019, 15:24
Ömer Cihad Kaya
28 Haziran 2019, 15:24

Amerika Birleşik Devletleri NATO Daimi Temsilcisi Kay Bailey Hutchison, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı hava savunma sistemi S-400’lerle ilgili kritik bir açıklama yaptı.

“BU DURUMUN SONUÇLARI OLACAKTIR”

NATO Savunma Bakanları toplantısında konuşan Hutchison, “Herşey Rusya’nın Türkiye’ye S-400’leri teslim edeceğine işaret ediyor ve bu durumun sonuçları olacaktır.Çoğumuz Türkiye’yi vazgeçirmeye çalıştık.

ABD’DEN TÜRKİYE’NİN F-35 ÜZERİNDEKİ HAKLARININ GERİ ÇEKİLECEĞİ MESAJI

Konuşmasında Türkiye’nin F-35’lerin üretiminde önemli bir partner olduğunu da belirten Hutchison, S-400’lerin F-35’ler için tehdit oluşturduğuna dikkat çekti. S-400 anlaşmasının tamamlanması durumunda ABD’nin Türkiye’nin F-35’leri kullanma ve geliştirmesini durduracağını söyledi.

G-20 ZİRVESİNDE GÜNDEME GELECEK Mİ?

Türkiye’nin S-400 alımı konusundaki uluslararası gerginliğin bugün Japonya’da başlayan G-20 Liderler Zirvesinde gündeme gelmesi bekleniyor. Bu konunun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesinin ardından netleşeceği belirtiliyor. Zira, konuyla ilgili Deutsch Welle’in haberine göre, Reuters’a konuşan bir NATO diplomatı, Erdoğan ve Trump arasındaki görüşmenin bu konudaki kesin çözüm için son şans olabileceği aktarılıyor.

Yine Amerikan basınına bu konuyla ilgili yansıyan haberlerde, Trump yönetiminin, S-400’ler nedeniyle Türkiye’ye yönelik üç yaptırım paketi seçeneğini değerlendirdiği öne sürülmüştü. Bloomberg’ün haberinde bu yaptırım paketleri arasında Türkiye’nin savunma sanayisini hedef alan seçeneğin en fazla destek gördüğü belirtilmişti. Trump’ın Erdoğan’la yapacağı görüşme öncesinde bir karar alma konusunda isteksiz olduğu da aktarılmıştı.

 ABD SENATOSU, 2020 BÜTÇESİNDE “TÜRKİYE’NİN F-35 PROGRAMINA SON VERİLEBİLİR” DEMİŞTİ

ABD Senatosu’nun 23 Mayıs 2019 tarihli 2020 savunma bütçe tasarısında, Türkiye’nin Rusya ile yaptığı S-400 savunma sistemi anlaşmasından vazgeçmediği takdirde ‘Türkiye’nin F-35 programına son verebilir” ifadelerine yer verilmişti.

TÜRKİYE, F-35’LERİN KURULUMU VE GELİŞTİRİLMESİ KONUSUNDA ÖNEMLİ BİR KONUMDA

F-35 programına 1 milyar dolardan fazla maddi katkı sağlayan Türkiye, F35’lerin gövde, iniş takımları ve kokpit göstergelerinin parçalarını üretiyor. ABD, Lockheed Martin adlı Amerikan savunma sanayi şirketi tarafından üretilen radarlara yakalanmama özelliğine sahip F-35 jetlerinin NATO güçlerine teknik avantaj sağlayacağını söylüyor.