Erdoğan: Rusya-Ukrayna krizi Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve Minsk Anlaşmaları temelinde çözümlenmeli

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Nisan 2021, 11:42
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Nisan 2021, 11:42

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Ege, Doğu Akdeniz, Libya ve Afganistan’daki gelişmeler ile Rusya-Ukrayna krizi başta olmak üzere bölgesel meselelerin değerlendirildiği görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya-Ukrayna krizi Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve Minsk Anlaşmaları temelinde çözümlenmesi gerektiğine inandıklarını dile getirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Ege, Doğu Akdeniz, Libya ve Afganistan’daki gelişmeler ile Rusya-Ukrayna krizi başta olmak üzere bölgesel meseleler değerlendirildi.

“TÜRKİYE’NİN YAPICI ADIMLARI SAYESİNDE EGE VE DOĞU AKDENİZ’DE SAKİN BİR HAVA HAKİM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Türkiye’nin yapıcı adımları ve ısrarlı çağrıları sayesinde bugün Ege ve Doğu Akdeniz’de sakin bir havanın hakim olduğunu kaydetti. Libya’da yeni hükumete savunma ve güvenlik alanında destek verilmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin imzaladığı anlaşmalar çerçevesinde bu doğrultuda katkı sağladığını dile getirdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO’nun imkan ve kabiliyetlerini de kullanmak suretiyle Afganistan’a desteğin de en etkin biçimde sürdürülmesi gerektiğini belirtti.

ERDOĞAN: UKRAYNA-RUSYA KRİZİ, UKRAYNA’NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ TEMELİNDE ÇÖZÜLMELİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya-Ukrayna krizinin Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve Minsk Anlaşmaları temelinde, diyalog yoluyla çözümlenmesi gerektiğine inandıklarını ifade etti.