Erdoğan, orman yangınlarıyla mücadelede Ukrayna'nın verdiği destek için Zelenskıy'e teşekkür etti

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Ağustos 2021, 15:38
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Ağustos 2021, 15:38

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy’e, orman yangınlarıyla mücadelede Ukrayna’nın verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy ile dün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Türkiye-Ukrayna ilişkileri ve bölgesel konular ele alınırken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin orman yangınlarıyla mücadelesine sağladığı hızlı ve kapsamlı destek için Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskıy’e teşekkür etti. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna’nın bağımsızlığının 30. yıl dönümünü de tebrik ederken, Ukrayna ile olan stratejik iş birliğini güvenlikten savunma sanayisine, turizmden ticarete kadar her alanda bundan sonra da geliştirmeye devam edeceklerini ifade etti.

UKRAYNA, TÜRKİYE’DEKİ ORMAN YANGINLARINA MÜDAHALE İÇİN UÇAK GÖNDERDİ

Ukrayna, 30 Temmuz’da Türkiye’nin orman yangınlarıyla mücadelesine katkı sağlamak için yangın söndürme faaliyetlerinde görev alan 2 uçak gönderdi. En önemli özelliklerinden biri gece görüş kapasitesine sahip uçaklar, çalışmaların başlangıcından bu yana yangınlarda toplam 124 su tahliyesi (992 ton) gerçekleştirirken, Türkiye’deki durumun kontrol altına alınması üzerine 16 Ağustos 2021 ülkeye geri döndü.