Erdoğan'dan Rusya-Ukrayna gerilimine dair açıklama: Ukrayna ziyaretim ile Putin'in Türkiye ziyaretini çok önemsiyoruz

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Ocak 2022, 01:49
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Ocak 2022, 01:49

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilime ilişkin açıklamalarda bulundu. İki ülke arasındaki gelişmeleri doğru bulmadıklarını ifade eden Erdoğan, “Bölgede bir savaş atmosferinin olması, böyle bir psikolojinin doğması bizi de her iki tarafla münasebetleri olan bir ülke olarak üzmektedir. Temennimiz o ki; bir an önce Sayın Putin ile Zelenskıy’ı bir araya getirebilmek ve yüz yüze bir görüşme yapmalarını temin etmek. Bunun için gerek Sayın Putin’in Türkiye ziyareti, gerekse benim Ukrayna ziyaretimi çok önemsiyoruz.” dedi.

El Salvador Cumhurbaşkanı Nayib Bukele’nin Türkiye ziyareti sonrası basın mensuplarının karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’nın Ukrayna sınırında artırdığı askeri yığınak ile gündemden düşmeyen işgal ihtimali ile tırmanan gerilime ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Temennimiz bir an önce Sayın Putin ile Zelenski'yi bir araya getirebilmek

ERDOĞAN: TEMENNİMİZ PUTİN İLE ZELENSKIY’I BİR ARAYA GETİREBİLMEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya-Ukrayna arasındaki krize dair Şubat ayında kendisinin Ukrayna’ya yapacağı ziyarete değinerek şunları kaydetti:

“Rusya ile Ukrayna arasındaki gelişmeleri doğru bulmuyoruz. Zira bölgede bir savaş atmosferinin olması, böyle bir psikolojinin doğması bizi de her iki tarafla münasebetleri olan bir ülke olarak üzmektedir. Temennimiz o ki; bir an önce Sayın Putin ile Zelenskıy’ı bir araya getirebilmek ve yüz yüze bir görüşme yapmalarını temin etmek. Bunun için gerek Sayın Putin’in Türkiye ziyareti, gerekse benim Ukrayna ziyaretimi çok önemsiyoruz.
Önümüzdeki ayın başlarında Ukrayna ziyaretim var. Ukrayna ziyaretimle birlikte de tabii bu arada Sayın Putin ile olan görüşmeleri aynen devam ettiriyoruz, devam ettireceğiz. Bölgede istiyoruz ki; barış egemen olsun, hakim olsun, bölgede bunun dışında farklı olumsuz gelişmeler gerçekleşmesin.”