Erdoğan, Afgan düzensiz göç krizine çözüm noktasında Avrupa’ya da önemli görevler düştüğünü hatırlattı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Ağustos 2021, 16:01
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Ağustos 2021, 16:01

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yoğun Afganistan diplomasisi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile olan telefon görüşmesinin ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel ile de bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmelerin ana gündeminde Afganistan’daki son durum yer aldı. Erdoğan, Afgan düzensiz göç krizine çözüm noktasında Avrupa’ya da önemli görevler düştüğünü hatırlattı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İki ülkenin liderleri, silahlı terör örgütü Taliban’ın Kabil’i ele geçirerek Afganistan’ın yönetimini fiilen devralmasının ardından günden güne gerilimin arttığı Afganistan’daki son durumu ele aldı. Erdoğan ve Putin görüşmesinde, geçen hafta Kahramanmaraş’ta yangına müdahale ederken düşen Rus uçağında hayatını kaybeden Türk ve Rus mürettebat için karşılıklı olarak başsağlığı dilekleri iletildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Taliban’ın verdiği mesajları şu ana göre müspet karşıladıklarını, ancak Taliban’ın sözlerinin değil eylemlerinin gelecekteki sürecin şekillenmesini sağlayacağını kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, Afganistan’da gelecek dönemde kurulacak hükumetle geliştirilecek ilişki hususunda da eşgüdüm içinde olma noktasında mutabık kalındığını açıkladı.
İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan aynı gün Merkel ile de telefonda görüşmesi gerçekleştirdi. Söz konusu görüşmede, Afganistan’daki sıcak gelişmeler ve göçmen konusu başta olmak üzere bölgesel konular ile ikili ilişkilerin konuşulduğu bildirildi.

ERDOĞAN: TÜRKİYE, AFGANİSTAN KAYNAKLI İLAVE BİR GÖÇ YÜKÜNÜ KALDIRAMAZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganistan ve İran’da gerekli tedbirler alınmazsa yeni göç dalgasının kaçınılmaz olduğunu vurgulayarak, halihazırda 5 milyon sığınmacıyı misafir etmekte olan Türkiye’nin Afganistan kaynaklı ilave bir göç yükünü kaldıramayacağını ifade etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afgan düzensiz göçünün krize dönüşmeden bir an önce çözüme kavuşturulması noktasında Avrupa’ya da önemli görevler düştüğünü dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Merkel ile görüştü

ERDOĞAN’DAN, 18 MART MUTTABAKATI HATIRLATMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği’nin 18 Mart Mutabakatı’nın tüm unsurlarıyla güncellenmesine dair Türkiye’nin haklı beklentisini karşılaması konusunda çekimser yaklaşımını sürdürmesinin göç alanındaki iş birliği potansiyelini menfi şekilde etkilediğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milyonlarca Suriye kökenli sığınmacının getirdiği yükün yanı sıra Afganistan’da yaşanan son gelişmelerin kamuoyundaki hassasiyeti daha da artırdığına dikkat çekerek, 18 Mart Mutabakatı tüm unsurlarıyla tatbik edilmeden Avrupa Birliği’nin Türkiye’den daha fazla beklenti içerisine girmesinin gerçekçi olmadığının altını çizdi.