Emine Nur Özkan Günay'dan AKPM'de, Kırım ve Donbas dahil Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne destek çağrısı

Güncel
qha muhabir
17 Mart 2022, 04:05
qha muhabir
17 Mart 2022, 04:05

Türkiye Büyük Millet Meclisi Eskişehir Milletvekili, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Grubu Üyesi Emine Nur Özkan Günay, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin Ukrayna- Rusya Oturumunda Türkiye’yi temsilen konuşma yaptı. Günay, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırarak başlattığı savaşa ilişkin, “Bu savaş, uluslararası hukuk ve güvenliğin temelini tehdit etmektedir.” dedi

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM), 15 Mart 2022 tarihinde Fransa’nın Strazburg kentinde Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal saldırılarının ele alındığı bir oturum gerçekleştirdi. Ak Parti Eskişehir Milletvekili, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Grubu Üyesi Emine Nur Özkan Günay, Türkiye’yi temsilen oturumda açıklamalarda bulundu. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısını değerlendiren Günay, “Avrupa’nın kalbindeki bu savaş uluslararası hukuk ve güvenliğin temelini tehdit etmektedir” ifadesini kullandı.

Emine Nur Özkan Günay’dan AKPM’de, Kırım ve Donbas dahil Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne destek çağrısı

“KIRIM VE DONBAS DAHİL UKRAYNA’NIN ULUSLARARASI TANINAN SINIRLARINDA BAĞIMSIZLIK VE TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ DESTEKLEMEMİZ LAZIM”

Emine Nur Günay, “Kırım ve Donbas dahil Ukrayna’nın uluslararası tanınan sınırlarında bağımsızlık ve toprak bütünlüğünü desteklememiz lazım” diyerek Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne destek vurgusu yaptı. Günay, “Türkiye’nin siyasi duruşu ve diplomasi gayreti her zaman bölgede yaşanan savaşları ve insani krizleri sonlandırmak, barış ve istikrarı sağlamak içindir. Bu bağlamda, Ukrayna Savaşını sonlandırmak için Türkiye’nin diplomasi gayreti durmaksızın devam etmektedir” ifadeleriyle Türkiye’nin duruşuna ve savaşın durdurulması yolundaki çabalarına dikkat çekti.