Emine Ceppar, Kırım Platformu için tarih verdi

Güncel
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
29 Ekim 2020, 20:29
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
29 Ekim 2020, 20:29

Kırım Tatar kökenli Ukrayna Dışişleri Bakanı Yardımcısı Emine Ceppar, Kırım Platformuna uluslararası desteği artırmak için Brüksel’e gitti. Ceppar, Kırım Platformu için hedeflenen tarihi de açıkladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı birinci yardımcısı Emine Ceppar, oluşturulmak istenen uluslararası Kırım Platformu için Belçika’nın başkenti Brüksel’e gitti.

Brüksel’de Kırım Platformu’nun oluşturulması için uluslarlarası desteği güçlendiriyoruz. Avrupa Birliği, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne desteğe ve iş birliğini güçlendirmeye hazır olduğuna göre minnettarız. Çünkü, Kırım Ukrayna’dır.

Emne Ceppar, Ukrayna Dışişleri Bakan Yrd.

Belçika’nın başkentinde olduğunda Ceppar, pan-Avrupa medya ağı Euactiv’e verdiği mülakatta, Kıyiv’de Kırım Platformu tarihini müzakere edilidiği belirterek, hedeflenen tarihler arasında 21 Mayıs 2021 yer aldığını söyledi. Ceppar mülakatta, “Bütün Avrupa ülkelerinin aynı anda iştirak etmesi bizim için şart değil. Zirveye aynı anda onlarca ülkenin katılacağına dair bir yanılsamamız yok ama onu başlatmak bizim için çok önemli. Tüm büyük şeyler küçük başlar” ifadeleri kullandı.

“BATI’NIN KIRIM’DA OLANLARDAN BİHABER”

Ayrıca, Batı’nın Rusya’nın Kırım yarımadasında ne yaptığının farkında olmadığına da dikkat çeken Ceppar; Kırım’da askerileştirme, özgürlük katliamı ve “2,5 milyon Ukraynalıyı rehin tutma” faaliyetlerin gerçekelitrildiğini belirtti. Ceppar ayrıca, işgalci güç Rusya tarafından yarımadaya en az bir milyon Rus’un getirildiğini vurguladı.