East Stratcom: Rusya, salgınla ilgili yalan bilgi yaymaya devam ediyor

01 Nisan 2020, 15:56

Rusya’nın dezenformasyon kampanyalarına karşı mücadele edebilmek amacıyla Avrupa Birliği Dış İlişkiler Servisine bağlı olarak kurulan “East Stratcom” biriminin raporuna göre, Rusya Federasyonu, koronavirüs ile bağlantılı küresel krizi, propaganda ve yalan bilgi yaymak için kullanmaya devam ediyor.

20-27 Mart 2020 tarihleri arasındaki dönemi kapsayan raporda, Kremlin yanlısı kaynakların, Avrupa Birliği’nin salgın ile baş edemediği, parçalanmak üzere olduğu ve “AB’nin bencil ve kendi değerlerine ihanet ettiği” iddialarını yaydığı belirtildi.

Konuya ilişkin verilen bir örnekte, Ukrayna’da AB’nin çöküşünün kaçınılmaz olduğu yönündeki iddiaların, Ukrayna’nın, Avrupalı müttefikleri tarafından yalnız bırakılan “başarısız bir devlet” olarak gösterildiği iddialar ile birleştiği kaydedildi.

Rus medya kuruluşlarının, Kremlin yönetiminin salgına karşı savaşmaya hazır olduğunu vurgulamaya odaklandığı belirtilen raporda, Rus basınının yayınlarında sürekli olarak İtalya’ya yapılan “yardıma” yer verdiğine dikkat çekildi. Ayrıca, konuyla ilgili Rusya’nın aksine AB’nin İtalya’ya yardım etmediği iddialarına yer veriliyor. Oysa ki, İtalyan basını, Rusya’nın gönderdiği yardımların işe yaramaz bir çok malzemeden oluştuğunu kaydetmişti.

“BAZI DEVLETLER JEOPOLİTİK ÇIKARLARI İÇİN KRİZİ KULLANIYOR”

Öte yandan raporda, küresel krize ilişkin şu ifadelerse hayli dikkat çekici:

“Bazı devletler ve devlet destekli kuruluşların, genellikle Avrupa Birliği ve ortaklarının otoritesine doğrudan meydan okuyan jeopolitik çıkarlarını artırmak için halk sağlığı krizini kullanmaya çalışmaktadır.”

East Stratcom uzmanları, 22 Ocak 2020’den bu yana yeni tip koronavirüs (COVID-19) hakkında 150’den fazla Kremlin yanlısı dezenformasyon vakası kaydetti.

Daha önce Avrupa Birliği Dış İlişkiler Servisi (EEAS), Kremlin yanlısı sosyal medya hesaplarının ve Kremlin yanlısı basının, AB ülkelerinin çeşitli dillerinde dezenformasyon kampanyası yürüterek, “şüphe, panik ve korkuyu tırmandırmaya”  ve AB ülkelerinin sağlık sistemlerine olan güveni zayıflatmaya çalıştığını bildirmişti.

KORONAVİRÜS
propaganda
Rusya Federasyonu
Bunlara da bakın: