Dünya Müslüman Alimler Birliği, Yunanistan Başpiskoposu İeronimos'u şiddetle kınadı!

Güncel
Ozan Barış Erim
20 Ocak 2021, 21:35
Ozan Barış Erim
20 Ocak 2021, 21:35

Dünya Müslüman Alimler Birliği, Yunanistan Başpiskoposu İeronimos’un, katıldığı bir televizyon programında İslamiyet ve Müslümanlara hakkında hakaret içeren ifadelerine sert tepki gösterdi. Birlik açıklamasında, “Müslümanlardan resmen özür dilemesini talep ediyoruz.” diye bildirildi.

Dünya Müslüman Alimler Birliği, İslam dinine ve Müslümanlara hakaret eden Yunanistan Başpiskoposu İeronimos’u kınadı. Konu ile ilgili dün yapılan açıklamada, “İslam’a zalimce saldıran, İslam’ın din olmadığını siyasi bir parti olduğunu savunan Yunanistan Başpiskoposu İeronimos’un ifadelerini şiddetle kınıyor ve Müslümanlardan resmen özür dilemesini talep ediyoruz.” diye bildirildi.

“İERONİMOS, İSLAM’A KARŞI TAM BİR CEHALET İÇİNDE”

İslam’ın Medine Vesikasıyla Müslümanlar ve diğer din mensuplarının birlikte yaşamasının temellerini atan ilk din olduğu hatırlatılan çıklamada, “Bu tür açıklamalar, insanlığa hizmet etmiyor. Gizli kinden ve çifte standart politikasından kaynaklanıyor. Yunanistan Başpiskoposu, İslam’a karşı tam bir cehalet içinde.” ifadeleri kullanıldı.

İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATINA ÇAĞRI

Öte yandan, Yunan Başpiskopos’un ifadelerinin kabul edilemez olduğuna vurgulandı ve İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) İslam dini ve kutsallarını savunmak için üzerine düşen görevi yapması çağrısında bulunuldu. Ayrıca İslam ülkelerinden de söz konusu açıklamaları kınayıp özür talep etmesi istendi.

İERONİMOS, İSLAM’IN DİN OLMADIĞINI SÖYLEDİ

Yunanistan Başpiskoposu İeronimos, OPEN TV kanalında Yunanistan’ın kurtuluş savaşı ile ilgili bir programda, “İslam’ın bir din olmadığını” ve “Müslümanların savaş yanlısı insanlar olduğunu” söylemişti.