Dışişleri Sözcüsü Bilgiç: Kabil Havalimanı için adil bir külfet paylaşımı istiyoruz

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Haziran 2021, 13:03
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Haziran 2021, 13:03

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Kabil Havalimani’nın güvenliğinin sağlanması konusunda açıklamalarda bulundu. Bakanlık Sözcüsü Bilgiç, Kabil Havalimanı’nın güvenliğinin çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Bu sorumluluğu devam ettirmek istiyoruz. Ancak adil bir külfet paylaşımı istiyoruz.” dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, dün bakanlıktaki bilgilendirme toplantısında, ABD’den bir heyetin Afganistan’ın başkenti Kabil’deki Hamid Karzai Havalimanı’nın güvenliği hakkında görüşmeler yapmak için Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyareti hakkında konuştu. Bilgiç, Kabil Uluslararası Havalimanı’nın korunmasında Türkiye’nin aldığı sorumluluğa dikkat çekerek ABD’li heyetle devam eden görüşme trafiğine ilişkin şunları kaydetti:

ABD ile Kabil Havaalanı uzlaşması: Türk askeri Kabil'de kalacak mı? | NTV

“ADİL BİR KÜLFET PAYLAŞIMI İSTİYORUZ”

“NATO’nun Kabil’deki temsilciliğinin güçlendirilerek devam ettirilmesi yaklaşımı var. Havalimanı güvenliği çok önemli. Bazı büyükelçiliklerin kapandığına dair haberler alıyoruz. Bu sorumluluğu devam ettirmek istiyoruz. Ancak adil bir külfet paylaşımı istiyoruz. ABD’den bir heyet Milli Savunma Bakanlığı ile temas içinde. Konuyu Afgan halkıyla da istişare ediyoruz.”

Afganistan'daki Kabil Havalimanı neden önemli, Türkiye'nin önerisi ne  anlama geliyor? - BBC News Türkçe

Bakanlık Sözcüsü Bilgiç, ayrıca ABD ile S-400 görüşmelerinin sürdüğü konusuna da değinerek, “Başkan Biden ile görüşmede bu konu da gündeme geldi. Daha önce ABD sistemi almak istedik ama alamadık. Temsilci geldiğinde bu konu açılmadı. Bizim bu konuya ilişkin görüşlerimiz ABD’ye iletilmiş durumda” ifadelerini kullandı.

ABD İLE İKİLİ DİYALOG MEKANİZMASI OLUŞTURULDU MU?

“Erdoğan ile Biden görüşmesinde ikili diyalog mekanizması oluşturuldu mu?” sorusuna Sözcü Bilgiç’in yanıtı şöyle oldu:
“Biden ile görüşmede bu yönde irade ortaya konuldu. Önümüzdeki dönemde iş birliği mekanizmaları hayata geçirilecek. Sayın bakanımız da muhatabıyla irtibatını sürdürüyor.”

ABDden bir heyet Türkiyeye geliyor: Kabil Havalimanı görüşülecek

BERLİN KONFERANSI’NDA LİBYA KONUSU

Dışişleri Sözcüsü Bilgiç, “Berlin Konferansı’nda Libya’daki eğitmen ve danışmanlarımızın gayrimeşru paralı askerlerle aynı kefeye konulmasına müsaade etmeyeceğimizi vurguladık.” dedi.

“ATİNA’NIN İHLALLERİNİ, ELLERİMİZ BAĞLI ŞEKİLDE İZLEMEMİZ BEKLENMEMELİ”

Türkiye’nin Atina Mutabakatına bağlı olduğunu söyleyen Bilgiç, “Ancak Yunan tarafının bu mutabakatı alenen ihlal etmesini ellerimiz bağlı şekilde izlememiz de beklenmemelidir.” ifadelerini kullandı.