Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran, Fransa'da Türk belediye meclis üyesinin istifaya zorlanmasına tepki gösterdi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Nisan 2021, 10:24
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Nisan 2021, 10:24

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Fransa’da Ermeni terör örgütü ASALA’nın saldırılarında şehit olan Türk diplomatların anısına yapılan bir paylaşımı beğenen Türk Belediye Meclis Üyesi Yasin Yıldırım’ın istifaya zorlanmasına tepki gösterdi. Kıran, Yıldırım’ın istifaya zorlanmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Ermeni terör örgütü ASALA’nın saldırılarında şehit olan Türk diplomatlara ait görseli beğenen Fransa’nın Valence kent meclisinde encümen olarak görev yapan Yasin Yıldırım’ın istifa ettirilmesine tepki gösterdi. Bakan Yardımcısı Kıran, dün Twitter’dan yaptığı paylaşımda, ifade özgürlüğü konusunda her fırsatta ders vermeye çalışanların, huzurlarını bozan gerçeklerle karşılaşınca her türlü baskıyı kendilerine hak gördüklerini belirterek, “Terör örgütü ASALA’nın şehit ettiği diplomatlarımızı yad eden bir siyasetçinin istifaya zorlanması kabul edilemez.” dedi.

FRANSA’DA TÜRK ENCÜMEN, ASALA’YI KINADI, İSTİFAYA ZORLANDI

Fransa’nın Valence kent meclisinde encümen olarak görev yapan Yasin Yıldırım, kardeşinin sosyal medyada paylaştığı, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığının “Ermeni terörü saldırılarında şehit diplomatlarımız” başlıklı görseli beğendi. Ermeni derneklerinin şikayeti ve baskısı üzerine, Belediye Başkanı Nicolas Daragon, Yıldırım’dan istifa etmesini istedi. Yıldırım, baskılar üzerine görevinden istifa etmek zorunda kaldı.

Ermeni derneklerinin geçen yılki seçim kampanyası boyunca Yıldırım’ı 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını yalanlayan bir içerik beğendiği için hedef aldığı biliniyor.