Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Tahıl koridoru konusunda Rusya'dan cevap bekliyoruz

Ekonomi
Ömer Kaya
15 Haziran 2022, 13:27
Ömer Kaya
15 Haziran 2022, 13:27

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş sonrasında dünyada oluşan tahıl krizine ilişkin açılması planlanan Karadeniz’deki tahıl koridoru konusunda açıklama yaptı. Bakan Çavuşoğlu, Ukrayna tahılının dünyaya açılması için planlanan koridor hakkında Rusya’dan yanıt beklediklerini duyurdu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna tahılının dünya piyasalarına yeniden açılmasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Tahıl koridoru ile ilgili olarak Rusya’dan cevap bekliyoruz. BM planının işler bir plan olduğunu anlattık. Taraflar anlaşırsa İstanbul’da detayları görüşmek üzere bir araya gelebileceğimizi söyledik.” değerlendirmesini yaptı.

BM PLANININ İŞLER BİR PLAN OLDUĞUNU RUSYA’YA ANLATTIK

Tahıl koridoru oluşturmayla ilgili soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, “Şimdi tahılla ilgili yine Rusya’dan cevap bekliyoruz“dedi. Bakan ayrıca “Rusya’nın kendi pozisyonu var. Ama BM planının işler bir plan olduğunu, yani bunun meşruiyetinin çok önemli olduğunu biz kendilerine anlattık. Ve taraflar anlaşırsa İstanbul’da detayları görüşmek üzere bir araya getirebileceğimizi, daha sonra da burada anlaşma çıkarsa İstanbul’da kurulacak bir merkezde bu işleyişi birlikte takip edebileceğimizi söyledik. Bu zaten BM planı. Biz de bunu destekliyoruz” ifadelerini kullandı.

MAYIN TEMİZLENMEDEN DE GÜVENİLİR YOL OLUŞTURULABİLİR

Tahıl koridoruyla ilgili mayınların temizlenmesi yönündeki soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, mayınların temizlenmesiyle ilgili farklı açıklamalar olduğunu fakat şu anki plan ve çalışmalara göre mayınların temizlenmesine gerek olmadığını, plan yürülüğe girerse mayınların olmadığı bölgelerden güvenli hatlar oluşturulabileceğini kaydetti.

İSVEÇ VE FİNLANDA’DAN TERÖRLE İLGİLİ YAZILI ŞEKİLDE CEVAP BEKLİYORUZ

Bakan Çavuşoğlu, NATO üyeliği başvurusu yapan İsveç’te terör cezalarının artırılmasına ilişkin yasal düzenleme çalışmasıyla ilgili soruyu, “Bu yasayla ilgili yasanın içeriğine bakmak lazım. Tabii uygulama da önemli. Biz bu iki ülkeye yazılı bir şekilde beklentilerimizi ve endişelerimizi iletmiştik. Onlardan somut bir şekilde cevap bekliyoruz. Diğer taraftan NATO ile de sürekli görüşmedeyiz” şeklinde yanıtladı. Bakan ayrıca “Onların da çabaları var. Yani biz sadece bir yasa değil, hangi konularda ne beklediğimizi her iki ülkeye de açıkça, yazılı bir şekilde verdik. Şimdi onlardan terörle ilgili bu adım olur veya başka adım olur yazılı bir şekilde cevaplarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.