Dışişleri Bakanı Luigi Di Mayo: İtalya, Ukrayna'nın tarafsızlığının garantörü olmaya hazır

Güncel
Anife Bilal
02 Nisan 2022, 19:22
Anife Bilal
02 Nisan 2022, 19:22

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Mayo, İtalya’nın Ukrayna’daki savaşı durdurmak için çalıştığını ifade ederek, “İtalyan hükumeti, barış sürecine katkıda bulunmaya ve Ukrayna’nın tarafsızlığının garantörü olmaya hazır.” dedi.

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Mayo, ülkesinin Ukrayna’nın tarafsızlığının garantörü olmaya hazır olduğunu söyledi. İtalya Dışişleri Bakanı bugün Bakü’de Azerbaycanlı mevkidaşı Ceyhun Bayramov ile gerçekleştirdiği görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, “İtalya, bu çatışmayı yaptırımlarla sona erdirmek için durmaksızın çalışıyor ve diplomatik çözümden asla vazgeçmiyor. Taraflar arasında devam eden müzakereler ve insani bir ateşkes önceliklerdir. İki heyet arasındaki görüşmeden bu yana Türkiye’de kaydedilen ilerlemeyi not ediyoruz. İtalyan hükumeti barış sürecine katkıda bulunmaya ve Ukrayna’nın tarafsızlığının garantörü olarak hareket etmeye hazır.” diye kaydetti.

UKRAYNA İÇİN GÜVENLİK GARANTİLERİ

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik 24 Şubat’ta başlattığı işgal girişimi ve saldırıları ikinci ayına girdi. Türkiye’nin diplomatik çabaları sonucu bu kez Ukrayna ile Rusya heyetleri, müzakere için İstanbul’da bir araya geldi. Müzakereler sonrası Ukrayna tarafı, ortaya koyduğu güvenlik garantilerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Heyet adına konuşan Ukraynalı yetkili David Arahamiya, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bir dizi ülkeyi garantör ülke olarak görmek istediklerini ifade etti. Açıklamada, “Türkiye dahil birçok ülkeyi garantör olarak görmek istiyoruz. Güvenlik garantileri konusunda anlaşamadık. Ancak, güvenlik garantileri sağlanırsa nötr statüye geçeriz” denildi.