Dışişleri Bakanı Kuleba: Rus aşısının propaganda etkisi, tıbbi etkisinden çok daha büyük

Haberler
E. K.
12 Ocak 2021, 18:41
E. K.
12 Ocak 2021, 18:41

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Rusya’nın geliştirdiği Sputnik V aşısının propaganda amacıyla kullanılmasından dolayı, tıbbi etkinliği kanıtlansa dahi Ukrayna’da uygulanması taraftarı olmadığını vurguladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Rusya’nın tartışmalı Kovid-19 aşısının etkinliği kanıtlansa bile Ukrayna’da kullanılmasına karşı çıkacağını belirtti. Bugün Ukrayna’nın 1+1 televizyon kanalında konuşan Kuleba, “Bir hükumet üyesi olarak böyle bir karara karşı çıkardım… etkili olsa bile. Çünkü Rusya, Ukraynalıların sağlığını önemsemiyor, kendi propagandası ve ideolojisini dayatma derdinde.” ifadelerini kullandı.

“Sputnik’in propaganda etkisinin gerçek etki ve etkililiğinden çok daha büyük olduğunu söylemek istiyorum.” diyen Kuleba, Sputnik aşısının inceleme sonuçlarının olmamasının da bir tıbbi gösterge olduğunu ifade etti. Kuleba, “Rusya’nın çıkarları açısından tıbbi faktörden çok daha önemli olan bir faktör var – propaganda faktörü. Bize, ‘herkes sizi yalnız bıraktı, hiçbir şey yapamıyorsunuz, biz ise kardeş halk olarak her zaman yanınızdayız ve yardım etmeye hazırız’ hikayesini dayatıyorlar.” şeklinde konuştu.

RUSYA’DA GELİŞTİREN KORONAVİRÜS AŞISI

Rusya’da Sputnik V ve Vector Enstitüsünün geliştirdiği aşı olmak üzere koronavirüse karşı iki aşı geliştirildi. Her ikisinin de deney aşamaları tamamlanmadığından birçok uzman ve bilim dünyasından araştırmacılar, Rusya’nın aşı programını başlatma kararına tepkili. 21 gün arayla iki doz yapılan aşıyı olanlara 42 gün boyunca halka açık alanlardan uzak durmaları ve alkol ile ilaç alımını bir süre kesmeleri tavsiye ediliyor. Öte yandan, Sputnik V aşısı uygulanan hastaların yeniden koronavirüse yakalandığı ortaya çıkmıştı.

SAĞLIK BAKANI, SPUTNİK V AŞISI İLE İLGİLİ AÇIKLAMADA BULUNMUŞTU

Bilindiği gibi, Ukrayna Sağlık Bakanı Yardımcısı Viktor Lyaşko, Rusya’nın “Sputnik V” adlı Kovid-19 aşı adayının satın alınmasıyla ilgili söylentilere ilişkin açıklamada bulunmuştu. Lyashko, Ukrayna’nın, yalnızca klinik deneylerin üçüncü aşamasını başarıyla geçen Kovid-19 aşılarını kullanacağını açıklamıştı.

Öte yandan, Ukrayna’nın Rusya yanlısı “Muhalefet Platformu-Yaşam İçin” Partisi liderlerinden Viktor Medvedçuk, Harkiv merkezli ilaç şirketi Biolik’in, Rusya’nın Sputnik V adlı Kovid-19 aşısının Ukrayna’da tescil edilmesi için başvuruda bulunduğunu duyurmuştu.