Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Yunan mevkidaşı Dendias'a tokat gibi cevap verdi!

Güncel
Ozan Barış Erim
15 Nisan 2021, 20:43
Ozan Barış Erim
15 Nisan 2021, 20:43

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, resmi ziyaret kapsamında geldiği Türkiye’de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü. Çavuşoğlu ile Dendias görüşmelerinin ardından ortak basın açıklaması yaptı. Çavuşoğlu, basın açıklaması sırasında küstah bir şekilde Türkiye’yi suçlayan Dendias’a, “Basın önünde milletime ağır ithamlarda bulunursanız ben de bunun cevabını vermek zorundayım” dedi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmek için bugün Türkiye’ye geldi. Çavuşoğlu ile Dendias arasında gerçekleşen görüşmenin ana gündem maddeleri Ege Adaları, Doğu Akdeniz’deki gelişmeler ve deniz yetki alanları anlaşmaları oldu. İki Bakan görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Yunan Bakanın küstah bir şekilde Türkiye’nin Yunanistan’ın egemenlik haklarını ihlal ettiğini belirtmesi üzerine Bakan Çavuşoğlu, “Siz Türkiye’yi suçlamaya çalışıyorsunuz ben bunları kabul etmem. İkili olarak görüş ayrılıklarımızı azaltmaya ve iş birliğini geliştirmeye hazırız. Ama basın önünde milletime ağır ithamlarda bulunursanız ben de bunun cevabını vermek zorundayım” ifadelerini kullandı.

ÇAVUŞOĞLU: GÖRÜŞ AYRIKILARIMIZ VAR AMA SÜRECİN BAŞLAMASI ÖNEMLİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yapıcı diyalog ile sorunların çözüleceğine vurgu yaparak, şunları söyledi:

“Ticari ve ekonomik ilişkilerimize iki komşu ülke olarak önem veriyoruz. Atılabilecek adımları ele aldık. Uçak seferlerinin başlamasını önemli buluyoruz, aynı zamanda sınır kapılarının açılması da iki ülke için önemlidir. Tır şoförlerimizin son zamanlarda yaşadığı sıkıntıları bugün Dendias ve heyetine aktarma imkanımız oldu. Terörle mücadele konusunu da samimi şekilde ele aldık. Terörle mücadelede daha etkin bir işbirliği görmek istiyoruz. Özellikle FETÖ, PKK, DHKP-C gibi örgütlerle mücadelemizde daha etkin bir iş birliği görmek arzusundayız

ÇAVUŞOĞLU, YASA DIŞI GÖÇ KONUSUNA DEĞİNDİ

Öte yandan Çavuşoğlu, yasa dışı göç konusunun hem Türkiye hem Yunanistan hem de AB’yi ilgilendiren bir konu olduğunun altını çizerek, “Yasa dışı göç konusu hem Yunanistan’ın hem de Avrupa’yı ilgilendiren sorun. Bu sorun önümüzdeki yıllarda da devam edecek gibi görülüyor. Yasadışı göç konusu hem Türkiye’yi, hem Yunanistan’ı hem de AB’yi ilgilendiren bir sorun. 18 Mart Mutabakatı’nın güncellenmesi konusunda AB ile görüşüyoruz. Bu insani konuda rekabet değil, iyi bir işbirliği alanı olması gerektiğine inanıyoruz. İkili konuları değerlendirirken hem Türkiye’de hem de Yunanistan’da azınlıklarımız var. Yaşadıkları sorunları da gündemimize getirdik bugün.” ifadelerini kullandı.

DENDİAS: ORTAMI GEREK SÖYLEMLERDEN UZAK DURMALIYIZ

Yunan Bakan Dendias, ortamı geren söylemlerden uzak durulması gerektiğine dikkat çekerek, “Ortamı geren söylemlerden uzak durmalıyız. İlişikiyi geliştirmekteki koşul odur. Son zamanlardaki eylemler güven ortamı oluşturmada engel teşkil ediyor. Yalan haber kışkırtıcı söylemlerde uzak durulması isteğinde bulundu. Bu söylemler ilişkimizde engel teşkil ediyor. Birçok bölgesel konuyu ele aldık bunlardan biri Kıbrıs konusu. Cenevre’de gerçekleşecek görüşmeye her iki tarafın da olumlu gelmesini istiyoruz.”

“TÜRKİYE EGEMENLİK HAKLARIMIZI İHLAL EDİYOR”

Yunan Bakan, açıklamasına küstah bir şekilde Tükiye’yi suçlayarak devam edip, şunları söyledi:

“Türkiye AB ilişkilerini de ele aldık. Yunanistan, Türkiye’nin AB üyeliğini destekliyoruz. Biz buna inanıyoruz ancak buna karar veremeyiz. Türk halkının büyük kısmı ülkesinin AB’ye girmesinden yana. Vize serbestisi gibi önemli konuları ele almaya hazırız. Biz yapıcı tavır takındık ama ihlal edilemez bir kural var. Bütün üye ülkelerin toprak bütünlüğüne saygı gösterilmeli. Türkiye bizim egemenlik haklarımızı ihlal etmeye devam ederse masa üzerindeki önlemler gündeme gelecektir.

ÇAVUŞOĞLU’NDAN DENDİAS’A İTAMLARINA CEVAP

Yunan Bakan’ın küstah suçlamasının ardından sert tepki veren Çavuşoğlu, Türkiye’nin sınırları ihlal etmediğini ve Yunanistan’ın ithamlarını sürdürmesi halinde cevap vereceğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Yunanistan’ı itam edici bir söylemde bulunmadım. İlk görüşmenin daha pozitif olmasını istiyorduk ama son derece kabul edilemeyen söylemlerde bulundu. Türkiye sınırları ihlal etmiyor, Kıbrıs’ta attığımız adımlar haklarımızı korumaya yönelik. Buraya gelip Türkiye’yi suçlarsanız bunların cevabını veririm. Anlaşmalar konusunda farklı düşünebiliriz, Libya ile olan anlaşmaları aynı düşünmüyoruz. Avrupa Birliği’nin kınaması bir şey fark etmez çünkü birliğin deniz yetki alanında yetkisi yok. Göç konusunu ne Avrupa’ya karşı ne de Yunanistan’a karşı kullandık. Biz insani değerlere sahip çıktık ama Avrupa Birliği mutabakata sadık kalmadı. Siz Türkiye’yi suçlamaya çalışıyorsunuz ben bunları kabul etmem. İkili olarak görüş ayrılıklarımızı azaltmaya ve iş birliğini geliştirmeye hazırız. Ama basın önünde milletime ağır ithamlarda bulunursanız ben de bunun cevabını vermek zorundayım”