Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Yaptırım bizim egemenlik haklarımıza saldırıdır

Güncel
Ozan Barış Erim
29 Aralık 2020, 15:43
Ozan Barış Erim
29 Aralık 2020, 15:43

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüşmesinin ardından ortak basın açıklamasında bulundu. Çavuşoğlu açıklamasında, ABD tarafından Türkiye’ye uygulanan CAATSA yaptırımlarına tepki gösterdi. Öte yandan Bakan Çavuşoğlu, Libya’da devam eden sürece ilişkin, “Ateşkes konusunda Rusya ile tam başarı elde edemedik. Türkiye tek çözümün siyasi olduğuna inanıyor.” dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, bugün Soçi’de Rusya Dışişleri Bakanlığı ile Türkiye Dışişleri Bakanlığı arasındaki 2021- 2022 İstişareler Planı İmza Töreni ve Ortak Basın Toplantısı’na katıldı. Toplantının ardından ikili ortak bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, Lavrov ile yaptığı görüşmeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Çavuşoğlu, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından uygulanan CAATSA yaptırımlarıyla ilgili, “Bu yaptırım bizim egemenlik haklarımıza saldırıdır. Yaptırımlarla geri adım atmayacağımızı herkes bilir.” diye konuştu.

“ERMENİSTAN İLE İLİŞKİMİZİ NORMALLEŞTİREBİLİRİZ”

Karabağ konusunda imzalanan ateşkes anlaşmasına değinen Çavuşoğlu, “Bölgesel konuları da ele aldık. Tüm bölgesel konuları ele aldık. Karabağ konusunda bir ateşkes tesis edildi. Rusya barış gücü misyonu sahada. Ortak gözlem merkezimiz de kuruluyor. Amacımız kalıcı barış ve istikrar. 6’lı format dahil tüm imkanlarımızı seferber etmemiz lazım. Türkiye-Ermenistan olarak, Ermenistan-Azerbaycan olarak ilişkilerimizi normalleştirebiliriz. Rusya ile burada işbirliğimiz önem arz ediyor.  Öyle bir sonuç görmek istiyoruz ki, şu anda orada barışı tesis etmek gözlemlemek için oluşturduğumuz misyonlara önümüzdeki dönemde ihtiyaç kalmasın. Suriye’de çözüm için çabalarımız sürecek.” dedi.

“ABD’NİN YAPTIRIMLARI YANLIŞTIR”

Bakan Çavuşoğlu, ABD’nin Türkiye’ye uyguladığı CAATSA yaptırımlarının yanlış olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye olarak yaptırımlara karşıyız, kime yönelik olursa, kimden olursa olsun. Geçmişte AB’nin Rusya’ya yaptırımları oldu. Biz kesinlikle katılmadığımız gibi doğru olmadığını da söyledik. Yaptırımlarla sorunlar çözülemez. ABD’nin son yaptırım kararı da yanlış bir karardır. Kararın kendisi yanlış. Yaptırımlarla geri adım atmayacağımızı da herkes çok iyi bilir. S-400 konusu dahil, tüm sorunları diyalogla çözmeyi seçtik. Aynı şekilde AB ülkeleri de bizim diğer ülkelerle ilişkilerimizi sorgulamak yerine, diyaloğu seçmelerini tavsiye ediyoruz.” diye kaydetti.

“ORTAK AŞI ÜRETECEĞİZ”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rus aşısı konusunda mutabakatın imzalandığını ve ortak aşı çalışmalarının yapılacağını açıkladı. Rus aşısı ile ilgili bilgilerin Türkiye’ye aktarılmaya başlandığını belirten Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Kovid döneminde vatandaşların tahliyesi, turizm de dahil iyi bir ilişkilerimiz oldu Rusya ile. Sayın Putin, Sputnik-V ile ilgili Cumhurbaşkanımıza telefonda bir teklifte bulununca, hemen Cumhurbaşkanımız Sağlık Bakanı’mıza talimat verdiler. Onun neticesinde kurumlarımız arasında mutabakat zaptı imzalandı. Sputnik-V ile ilgili ilave bilgiler talep edildi. Sağlık Bakanımız da bu bilgilerin Rusya’dan gelmeye başladığını söyledi. Bu iş birliğinin amacı sadece aşı tedariği değil, ortak aşı üretimidir. Türkiye’de de bu aşının üretilmesidir. Ve bu hedefe doğru ilerliyoruz.”

LİBYA’DA ÇÖZÜM ARAYIŞI

Libya’da yaşanan siyasi gerilimin devam ettiğine işaret eden Çavuşoğlu, tek çözümün siyasi olduğunu belirtti. Rusya ile ateşkes konusunda başarı sağlayamadıklarına dikkat çeken Dışişleri Bakanı, “Ateşkes konusunda Rusya ile tam başarı elde edemedik. Türkiye tek çözümün siyasi olduğuna inanıyor. Başka bir ülkenin veya herhangi bir kişinin buna Hafter dahil, ‘Türkiye ayrılsın’ deme hakkı yoktur. Hafter’in tehdit diline taviz vermeyiz. Bize tehdit olursa gereğini yapmayan tereddüt etmeyiz.” dedi.