Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Doha Forumu’nda konuştu: Ukrayna'da acil ateşkes için çaba sarf etmeliyiz

Güncel
qha muhabir
27 Mart 2022, 12:56
qha muhabir
27 Mart 2022, 12:56

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 26-27 Mart’ta Katar’da düzenlenen Doha Forumu’nda ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Bakan Çavuşoğlu, Doha Forumu’nda Ukrayna-Rusya Savaşına dair son gelişmeleri ele alarak, “Ukrayna’da acil ateşkes için çaba sarf etmeliyiz” dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 26-27 Mart 2022 tarihlerinde Katar’da katıldığı Doha Forumu’nda ikili temaslarda bulundu. Doha Forumu’nda Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar ile görüşen Çavuşoğlu, Etiyopya, Cezayir ve SriLanka Dışişleri Bakanları ile de ikili temaslar gerçekleştirdi. Ayrıca Çavuşoğlu, Doha’da Münih Güvenlik Konferansı Vakfı Başkanı, Katar ve Meksika’nın Dışişleri Bakanları ve ABD İklim Özel Temsilcisi ile görüştü.

MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU: SALDIRGAN TARAF RUSYA’YA KARŞI ÇABA SARF ETMELİYİZ

Bakan Çavuşoğlu Doha Forumu’nda Ukrayna ve Rusya gündemine dair, “Dünya, Rusya’nın küresel anlamda ikna olabileceği bir çözüm ortaya koymalıdır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da bu konuda çok çaba sarf etti. Bu aşamada iki ülkenin de liderleriyle görüştü. Ben de mevkidaşlarımla sürekli temas halindeyim” dedi.

Çavuşoğlu, “Uluslararası toplum olarak saldırgan tarafa yani Rusya’ya karşı çaba sarf etmeliyiz” ifadelerini kullanarak Ukrayna’nın NATO üyeliği hakkında da konuştu. Çavuşoğlu, Ukrayna’nın NATO üyeliğine dair, “ABD ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, kararın Ukrayna’nın elinde olduğunu ve bu kararın Putin’in elinde olmaması gerektiğini vurguladılar. Bunu desteklemeliyiz” dedi.

“MARİUPOL’DE ACİL İNSANİ ATEŞKESE İHTİYAÇ VAR”

Türkiye’nin arabuluculuk rolüne değinen ve her iki tarafla da görüşmeler gerçekleştiren Bakan Çavuşoğlu, “Ateşkes için ümitliyiz. Ancak şu an başta Mariupol olmak üzere diğer kentler için acil insani ateşkese ihtiyaç var. Mariupol’de insani yardım koridorları açılmalı” vurgusunu yaptı.

Antalya Diplomasi Forumu öncesinde Üçlü Zirveye önderlik eden Çavuşoğlu söz konusu savaşla ilgili her iki tarafın dışişleri bakanları ile görüşmüştü. Üçlü Zirveyi hatırlatan Çavuşoğlu bu bağlamda, “Bu konuda Antalya Diplomasi Forumu’nda bir araya geldiğimiz Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov insani yardım koridorlarıyla ilgili yetkilendirilmediğini ifade etti” bilgisini kaydetti.