Devlet Bahçeli: Bizim nezdimizde Kırım Ukrayna'dır

Güncel
Ozan Barış Erim
07 Nisan 2021, 17:46
Ozan Barış Erim
07 Nisan 2021, 17:46

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu. Bahçeli, Kırım’ın ilhakının hala kanayan bir yara olduğunu ve MHP’nin bu işgale, bu yayılmacı politikaya sonuna kadar karşı olduğunu belirterek, “Bizim nezdimizde Kırım Ukrayna’dır, Akmescit ise hatıralarımızın simge şehirlerindendir” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün partisinin grup toplantısında Ukrayna’nın doğusunda yaşanan gerilime ve Kırım’ın işgaline ilişkin açıklamalarda bulundu. Bahçeli, Kırım’ın işgalinin hala kanayan bir yara olduğunun altını çizerek, “2014’den beri suların durulmadığı Ukrayna’nın doğusunda vahim bir gerilim atmosferi tekraren vasat bulmuştur. Kırım’ın ilhakı kuşkusuz hala kanayan bir yaradır ve Milliyetçi Hareket Partisi bu haksızlığa, bu hukuksuzluğa, bu işgale, bu yayılmacı politikaya sonuna kadar karşıdır. Bizim nezdimizde Kırım Ukrayna’dır, Akmescit ise hatıralarımızın simge şehirlerindendir.” açıklamasında bulundu.

BAHÇELİ: RUSYA, UKRAYNA SINIRINDAKİ RUS YANLILARINI TAHRİH VE TEŞVİK EDİYOR

Öte yandan Bahçeli, Rusya’nın Ukrayna sınırında savaş helikopterlerini uçurarak, Rus yanlılarını tahrik ve teşvik ettiğini belirterek, şunları söyledi:

“Ayrılıkçı bölgelerle Kiev yönetimi arasındaki cepheleşme sertleşmiştir. Rusya, Ukrayna sınırında savaş helikopterlerini uçurmakta, Rus yanlılarını tahrik ve teşvik etmektedir. Buna karşılık Ukrayna Genelkurmay Başkanı, Rus yanlısı ayrılıkçıların Donbas bölgesinde 10 defa ateşkes ihlali yaptığını vurgulayarak Avrupa’nın kalkanı olduklarını söylemiştir. ABD Başkanı Biden ise Ukrayna Devlet Başkanı’na açık desteğini bir telefon görüşmesi aracılığıyla vermiştir. NATO uçaklarıyla Rus uçakları 29 Mart 2021 tarihinde tehlikeli bir it dalaşına girişmişlerdir. Karadeniz ısınırken Kafkaslar her an patlamaya hazır barut gibidir.”

KAPSAMLI ATEŞKES ANLAŞMASININ SÜRESİ SONA ERDİ

Ukrayna krizinin çözümü için oluşturulan Üçlü Temas Grubu tarafından sağlanan anlaşma üzerine, 27 Temmuz’dan itibaren Ukrayna birlikleri ile Donbas bölgelerini işgal eden yasa dışı silahlı güçler arasında “kapsamlı ateşkes” rejimi yürürlüğe girmişti. 31 Mart 2021 tarihinde düzenlenen Üçlü temas Grubu toplantısında Rus tarafı, Ukrayna’nın tam kapsamlı ateşkes anlaşmasını 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren uzatma teklifini reddetti.

RUSYA’DAN UKRAYNA SINIRINA YOĞUN ASKERİ SEVKİYAT

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart’ta Ukrayna Parlamentosunda yaptığı konuşmada, Rusya’nın Ukrayna sınırı boyunca 28 taktik tabur grubu konuşlandırdığını bildirdi. Homçak, Rusya’nın işgal altındaki Kırım’da, Rusya’nın Rostov, Bryansk ve Voronej bölgelerindeki askeri varlığı artırdığını ayrıca Kremlin yönetiminin Donbas bölgelerine askeri teçhizat ve mühimmat temin etmeyi sürdürdüğünü aktardı.