Denisova: Polonya’da Ukrainlere yönelik düşmanlık vakaları arttı

Güncel
Feride Useinova
26 Eylül 2019, 16:41
Feride Useinova
26 Eylül 2019, 16:41

Ukrayna İnsan Hakları Yetkilisi Lyudmila Denisova son dönemde, Polonya’da yaşayan Ukrainlere yönelik ayrımcılık ve düşmanlık vak’alarının arttığını bildirdi.

Radyo Svoboda’nın aktardığına göre, Ukrayna İnsan Hakları Yetkilisi Denisova, bu konuya Varşova ziyaretinde Polonya İnsan Hakları Yetkilisi Adam Bodnar ile yaptığı görüşmede ele aldı.

Denisova, konuyla ilgili, “Ulusal nefret temelinde ayrımcılık ve yabancı düşmanlığı gibi konularla ilgili endişelerimi dile getirdim. Dört yıl içinde bu vak’aların sayısı 30’dan 190’a arttı.  Her Ukrayna vatandaşı ilgili makamlara başvurmadığı için bu sayının daha yüksek olduğunu düşünebiliriz” dedi.

“UKRAYNA DIŞİŞLERİNE TEKLİFTE BULUNACAĞIM”

Konuyla ilgili son vakanın, Jorı şehrinde beş kişilik bir grubun acımasızca Ukraynalı bir öğrenciyi dövmesi olduğunu vurgulayan Denisova, sözlerine şöyle devam etti:

“Polonya topraklarında bulunan Ukrayna vatandaşlarının sayısının sürekli arttığını göz önünde bulundurarak, vatandaşlarımızın korunmasını güçlendirmek için konsolosluk misyonunu genişletmek üzere Ukrayna Dışişleri Bakanlığına teklifte bulunacağım.”