Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Ukrayna ve Rusya'nın mutabık kalması halinde İstanbul'da dörtlü toplantı yapacağız

Güncel
qha muhabir
28 Haziran 2022, 00:07
qha muhabir
28 Haziran 2022, 00:07

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bir televizyon kanalında başta dış politika olmak üzere gündemdeki soruları yanıtladı. Kalın, Ukrayna ve Rusya tarafı ile müzakerelerin sürdüğünün, iki tarafın mutabık kalması halinde, en kısa zamanda İstanbul’da dörtlü toplantı yapılacağı bilgisini verdi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 26 Haziran 2022 tarihinde Habertürk TV’de Kübra Par’ın sunduğu “Açık ve Net” adlı programda gazeteciler Aslı Aydıntaşbaş ve Gürkan Zengin ile birlikte başta dış politika olmak üzere gündemdeki soruları yanıtladı. Programda, Ukrayna-Rusya savaşı, tahıl koridoru konularına değinildi.

Rusya’ya Ukrayna savaşından sonra yaptırım uygulamıyoruz. Elbette ülkemizin çıkarlarını korumak zorundayız. Burada Rusya tarafının da güvenebileceği bir aktörün devrede olması lazım” diyen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, şunları kaydetti:

Herkes köprüleri atarsa Rusya ile eninde sonunda kim konuşacak? Bizim ekonomik ilişkilerimiz öyle bir mahiyette ki, yaptırım uygulamak Rusya’dan çok Türkiye’nin ekonomisine zarar verir. Biz net tavır aldık. Şu anda Batılılar da bunu kabullendiler. Jeopolitik gerekçelerle Türkiye’nin pozisyonuna dair bir şey söylemiyorlar. Ukrayna’nın tahıl sevkiyatını yürüttüğümüz bir süreç var. Gıdada Türkiye kilit hale geliyor. Avrupalı dostlarımız arıyorlar ‘Bu toplantı ne zaman olacak, sevkiyat başlayacak mı’ diye. Bir kısmı ‘Bu sürecin içinde biz de olalım’ demek için arıyorlar.”

“EN KISA ZAMANDA İSTANBUL’DA TOPLANTIYI YAPMAK İSTİYORUZ”

Mairapol’den çıkan bir geminin şu an yolda olduğunu, birkaç gün içinde Zonguldak’a ulaşmasının beklendiğini belirten Kalın, “Bizim askeri heyetimiz Moskova’daydı. O görüşmelerden bu sonuç çıktı. İki tarafın da mutabık kalması halinde İstanbul’da Türkiye-Ukrayna-Rusya-BM toplantısı yapacağız. O toplantıda bu sevkiyatın moderesi konuşulacak. Bir iş planı üzerinde çalışılıyor şu anda. O bölge savaş başlayınca Ukraynalılar tarafından mayınlandı, Odessa limanı. Haklı olarak Rusya işgal eder diye temizlemek istemiyorlar. Bunun yerine üç tane güvenli koridor önerdiler. Koordinatları belli, gemiler girip çıkabilir, tahıl sevkiyatını başlatabiliriz dediler. Şu anda Rusya ve Ukrayna tarafı ile müzakerelerimiz sürüyor. En kısa zamanda bu toplantıyı yapmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

“BU ÜLKELER VE BM BİZİM OLACAĞIMIZ YAPIDA GÖRÜŞECEK”

Rusya’nın kendi tahıl ürünlerini de çıkartmak istediğini ve gemilerinin uluslararası sulara çıktığında sorunlarla karşılaşmasından endişe ettiğini belirten Kalın, “Uluslararası sigortası sigortalanmadığı için gemiler çıkamıyor. Prensipte Cumhurbaşkanımız, sayın Putin’e açtı. ‘Çıkarsınlar engel olmayız ama biz de ürünleri çıkarmalıyız’ dedi. Bu ülkelerin temsilcileri, BM ve bizim olacağımız yapıda görüşülecek. Bu Ukrayna savaşının alt başlıklarından bir tanesi. Şu anda herkes sevkiyatın başlamasını istiyor. Farklı rakamlar telaffuz ediliyor. Şu anda toplamda Rusya ve Ukrayna’nın 40 milyon tona yakın tahılı olduğu iddia ediliyor. Bu tabii ciddi rakam. Bu, dünyada yüzde 30-35’lik rakama tekabül ediyor. O koridorun belirlenmesi, gemilerin sevkiyata başlaması 3-4 haftalık bir süreç” dedi.