Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Yeni bir soğuk savaş dönemine girdik

Güncel
qha muhabir
13 Nisan 2022, 21:59
qha muhabir
13 Nisan 2022, 21:59

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşın giderek derinleştiğini ifade etti. Kalın, yeni bir soğuk savaş dönemine girildiğini, her alanda yeni dengeler kurulacağını ve Türkiye’nin bu süreçte dengeli tutumunu koruyacağını dile getirdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 13 Nisan 2022 tarihinde Twitter üzerinde yaptığı bir açıklamada, Ukrayna-Rusya savaşının derinleşerek devam edeceğini ve yeni soğuk savaş dönemine girildiğini kaydetti. Kalın, Türkiye’nin bu süreçte dengeli tutumunu korumaya devem edeceğini ifade etti.

KALIN: SAVAŞIN ETKİLERİ ON YILLAR SÜRECEK

Açıklamasında, Ukrayna- Rusya savaşının derinleşerek devam edeceğini belirten Kalın, “Karşılıklı hatalar, yeni güç dengesi arayışları ve kısa vadeli çıkar hesapları, orta-uzun vadede büyük stratejik kayıplara ve insani dramlara neden olacak. Yeni bir soğuk savaş dönemine girdik. Bu savaşın etkileri on yıllar sürecek…” ifadelerini kullandı.

KALIN: HER ALANDA YENİ DENGELER KURULACAK

Gıda ve enerji güvenliğinden, jeopolitik dinamiklere ve bölgesel ittifaklara kadar her alanda yeni dengeler kurulacağının altına çizen İbrahim Kalın, “Türkiye bu kritik süreçte barış, istikrar, güvenlik ve adaleti tesis etmek için dengeli tutumunu koruyacak ve çok yönlü girişimlerini sürdürecek” dedi.