Cumhurbaşkanlığı seçimine hazırlanan Türkmenistan'da her kadına para ödenecek

Güncel
Manas
04 Mart 2022, 09:37
Manas
04 Mart 2022, 09:37

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla ülkedeki kadınlara, 60 manat (17 dolar) para ödenmesi kararı aldı.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Berdimuhamedov’un yerine, Başbakan Yardımcısı oğlunun başkan adayı olduğu Türkmenistan’da Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov erken seçim hazırlıklarını yürütürken Dünya Kadınlar Günü’nü ülkedeki kadınların oylarını etkileyebilmek fırsata çevirdi. Türkmenistan’da, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla tüm kadınlara Cumhurbaşkanı adına 60 manat para dağıtılacağı duyuruldu.

Türkmenistan’da geniş aileleri destekleyen yeni yasalar yürürlükte. Türkmenistan Anayasası’nda nüfusun sosyal korunmasına ilişkin değişiklikler bugün yürürlüğe girdi.

Türkmenistan yeni yılla birlikte, Türkmenistan Anayasası’nda nüfusun sosyal korunmasına ilişkin değişiklikler yaptı. Yeni yasaya göre, geniş aileleri mali bakımından destekleyen değişikliklerin kabul edildiğini duyurdu.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı basın servisi, “Türkmenistan nüfusun sosyal korunmasına ilişkin yasa kapsamında, hamilelik ve doğum için toplu ödeme arttırıldı. Örneğin, ilk çocuk için, üç kat daha fazla para (507 manat) ve sekizinci çocuk için en yüksek meblağ 12 kat daha fazla para (4680 manat) verilecek. Aylık bakım ödeneği de yaklaşık yüzde 30 oranında artacak. Genç anneler ayda 292 manat alacak.” ifadesine yer verildi.

Ayrıca “Ene Myahri” (“Anne şefkati”) onursal unvanını alan kadınların emekli maaşlarına, çocuk bakım ödeneğine, engellilik ve sosyal yardımlara yüzde 30 oranında ek ödenek tahsis edilecek. Çok çocuğu olan anneler iki yıl erken olarak 52 yaşında emekli olabilecekler.