Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Ukrayna’nın doğusunda durum kontrol altında, paniğe gerek yok

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
25 Ocak 2022, 11:37
Ayyıldız Huri Kaptan
25 Ocak 2022, 11:37

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, ülkesinin doğusunda yaşanan gerginliğin azaltılması için çalışmaların sürdüğünü açıkladı. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “Ukrayna’nın doğusunda durum kontrol altında, paniğe gerek yok.” diye konuştu. Ulusal Savunma ve Güvenlik Konsey Başkanı Oleskiy Danilov da durumun kontrol altında olduğunu vurgulayarak, “Bu tehdit 2008’den beri var. Mevcut durum, bizim için gayet açık, paniğe kapılmamız için bir neden yok.” dedi.

Rusya ile yaşanan gerginliği görüşmek üzere Güvenlik Konseyi Toplantısı’na katılan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, toplantının ardından sosyal medya üzerinden video mesaj yayınladı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, her şeye hazırlıklı olduklarını belirterek şunları kaydetti:

“UKRAYNA DOĞUSUNDA DURUM KONTROL ALTINDA”

“Yetkililer, gerginliğin tamamen azaltılması için çalışıyor. Ortaklarımız, diplomatlarımız ve en önemlisi ordumuzla birlikteyiz. Onlar bizim en iyilerimiz, bizi koruyorlar ve bizim de onları korumamız, sakin olmamız ve ‘her şey gitti’ diye bağırmamamız gerekiyor. Ukrayna’nın doğusunda durum kontrol altında, paniğe gerek yok.”

DANİLOV: PANİĞE KAPILMAMIZ İÇİN BİR NEDEN YOK

Öte yandan Ulusal Savunma ve Güvenlik Konsey Başkanı Oleskiy Danilov da toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Danilov da Ukrayna’nın doğusunda durumun kontrol altında olduğunu vurguladı. Danilov, halktan ve basından sakin olmalarını isteyerek, “Mevcut durum, bizim için gayet açık, paniğe kapılmamız için bir neden yok. Herkesten sakin olmasını rica ediyorum. Durum kesinlikle kontrol altında.” dedi.

“BU TEHDİT 2008’DEN BERİ VAR”

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal tehdidinin 2008’den beri var olduğuna dikkat çeken Danliov, Ukrayna’nın Rusya sınırında Rus ordusuna ait 109 bin askeri unsur olduğunu belirtti. Danilov, “Bu bizim için haber değil. 2-3 binlik artışlar kritik bir durum yaratmıyor.” ifadelerinin ardından şunları kaydetti:

“PUTİN’İN BİYOLOJİK SAATİNİN İŞLEDİĞİNİN FARKINDAYIZ”

“Durum geçen yıldan farklı değil. Bugün Sovyetler Birliği’nin ne olduğunu, Lenin’in kim olduğunu bilmeyen yeni nesil vatandaşlarımız var. Farklı bir dünyada yaşıyoruz ve bu, Rusya’yı çok endişelendiriyor. Bu sorunu çözmek için çok az zamanları kaldı. Ayrıca Putin’in biyolojik saatinin, Rusya Federasyonu’nun biyolojik saatinin işlediğinin de farkındayız.”