Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Rusya ile savaş olasılığını göz ardı etmiyoruz

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Eylül 2021, 17:44
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Eylül 2021, 17:44

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna’nın doğusundaki bölgeleri işgali altında tutan Rusya ile gerilimin tırmanabileceğini ve Rusya’nın Ukrayna’ya karşı tam ölçekli bir savaş başlatabileceğini göz ardı etmediklerini söyledi. Zelenskıy, bu muhtemel hamlenin Rusya’nın en büyük hatası olacağını kaydetti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, bugün Kıyiv’de gerçekleştirilen Yalta Avrupa Stratejisi’nin (YES-Brainstorming) “Beyin Fırtınası” toplantısında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Rusya ile ülkesi arasında yaşanan krize değinen Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Rusya’nın Donbas’taki savaşın bir an önce sona ermesini istemediğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı tam ölçekli bir askeri saldırı olasılığı gördüklerini, ancak bunun Rusya’nın en büyük hatası olacağını dile getirdi.

Vladimir Zelensky: Rusya, Donbass'taki savaşın bir an önce sona ermesini istemiyor ve bizim topraklarımızın işgali hakkında tarafsız bir şekilde konuşmasını istemesini sağlamamız gerekiyor.

ZELENSKIY: TAM ÖLÇEKLİ BİR SAVAŞ OLASILIĞI MÜMKÜN

Zelenskıy, tam ölçekli bir savaş olasılığının olup olmadığı sorusuna ise, “Hayal ettiğim en kötü şey ama böyle bir ihtimal var” diyerek Rusya’nın 2014’te geniş çaplı savaş başlatma girişiminde bulunduğunu ancak Ukrayna ordusu sayesinde geri adım atmak zorunda kaldığını belirtti.

ZELENSKIY: UKRAYNA İŞGAL ALTINDAKİ TOPRAKLARINI GERİ KAZANACAK

Öte yandan Zelenskıy, statükonun er ya da geç eski haline getirileceğine, Ukrayna’nın işgal edilen topraklarını ve halkını geri kazanacağına inandıklarını dile getirdi.