Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Rusya 105 günde Ukrayna'ya yaklaşık 2 bin 600 füze attı

Güncel
Anife Bilal
09 Haziran 2022, 16:00
Anife Bilal
09 Haziran 2022, 16:00

Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal saldırısı başlatan Rusya, yaklaşık üç buçuk aydır her gün Ukrayna’ya füze atmayı sürdürüyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, savaşın 105 günü içinde Rusya’nın Ukrayna’ya yaklaşık 2 bin 600 füze attığını bildirdi. Rus saldırganlığını salgına benzeten Zelenskıy, karşı koymak için yaptırım uygulama ve Ukrayna’ya silah sağlanması çağrısında bulundu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Time Dergisinin her sene düzenlediği ve yılın en etkili isimlerinin katıldığı TIME 100 Gala etkinliği katılımcılarına çevrimiçi olarak hitap etti. Konuşmasında Zelenskıy, “Geniş çaplı savaşın 105 günü içinde Rusya, Ukrayna yerleşimlerine karşı yaklaşık 2 bin 600 füze kullandı. Bu füzelerin çoğu; fabrika, demiryolu, köprü, üniversite, konutlar olmak üzere sivil hedeflere karşı kullanıldı.” dedi.

“RUSYA DÜNYAYA YENİ BİR SALGIN GETİRDİ: RUS KOVİD-22”

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı işgal saldırısını koronavirüs salgınıyla ile karşılaştıran Zelenskıy, yeni “salgına” karşı koymak için dünyayı gerekli ölçüde Ukrayna’ya silah sağlama ve Rusya’ya yaptırım çağrısını yaparken şu ifadelere yer verdi:

Silah ve yaptırımlar; aşı gibidir. Rusya’nın getirdiği Kovid-22 salgınına karşı. Nefret bir virüstür. Ve bu virüs Kovid-19’dan daha öldürücü. Bu virüs propaganda aracılığıyla yayılıyor. Katillerin cezasız kalması sayesinde… Nefret kapınızı çaldığında hazır olacak mısınız? Herhangi bir maske sizi Rus Kovid-22’ den koruyabilir mi? Ve ona karşı koymak için gerekli silah ve yaptırımları yeterli miktarda elde etmek neden bu kadar zor?”

RUSYA, UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.