Cumhurbaşkanı Zelenskıy: NATO, Ukrayna'ya ortak güvenlik garantileri vermeli

Güncel
Ömer Kaya
02 Mart 2022, 03:23
Ömer Kaya
02 Mart 2022, 03:23

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 1 Mart 2022 tarihinde Kıyiv’de Reuters ve CNN’e ortak röportaj verdi. Rusya’nın Ukrayna’yı topyekun işgal girişimi ve gündemdeki konulara değinen Zelenskıy, Ukrayna’nın kararlı duruşunu ve direnişini sergiledi. Zelenskıy, “”Bugün Ukrayna özgürlük ve demokrasi değerleri için savaşıyor. Medeni dünyanın diğer ülkeleri bu mücadelede devletimizi desteklemeliEğer ortaklarımız, Rusya, Ukrayna’nın NATO’da olmasını istemiyor diye Ukrayna’yı NATO’ya almaya hazır değillerse, Ukrayna’ya ortak güvenlik garantileri üzerine çalışmalılar” ifadesini kullandı.

Volodımır Zelenskıy, “Eğer ortaklarımız, Rusya, Ukrayna’nın NATO’da olmasını istemiyor diye Ukrayna’yı NATO’ya almaya hazır değillerse, Ukrayna’ya ortak güvenlik garantileri üzerine çalışmalılar.” ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, bu noktada Ukrayna’nın tamamen güvende olması gibi maddelerin olması gerektiğinin altını çizdi.

Öte yandan, Zelenskıy, Ukraynalı ve Rus yetkililerin, Belarus’taki görüşmeleri hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Ukrayna Cumhurbaşkanı, önce saldırıların durup daha sonra görüşmelerin başlamasını tercih edeceğini belirtti. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “Eğer Rusya barışa hazırsa orada olmamız önemli ama barışa hazır değilse, bu görüşmeler sadece zaman kaybı” değerlendirmesini yaptı.