Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Medvedçuk'un Rusya ile esir değişiminde kullanılabileceğini duyurdu

Güncel
Manas
13 Nisan 2022, 05:03
Manas
13 Nisan 2022, 05:03

Rusya Devlet Başkanı Putin’e yakınlığı ile bilinen ve Ukrayna’da Rus yanlısı Muhalefet Platformu-Yaşam İçin Partisi liderlerinden Viktor Medvedçuk, Ukrayna Güvenlik Servisi tarafından yakalandı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rus yanlısı politikacı Medvedçuk’un Rusya ile esir değişiminde kullanılabileceğini kaydetti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna Güvenlik Servisinin, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişiminden kısa bir süre sonra ev hapsine alınan ve bir süredir kaçak olarak aranan Rus yanlısı Ukraynalı milletvekili Viktor Medvedçuk’u gözaltına aldığını duyurdu. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, işgalci Rus ordusunun Ukrayna’da başlattığı işgal girişimi ve saldırılarının 48. gününde gerçekleştirdiği ulusa sesleniş konuşmasında, Rus yanlısı isim Medvedçuk’un yakalanmasına değindi.

ZELENSKIY: MEDVEDÇUK’UN RUS ESARETİNDEKİ ÇOCUKLARIMIZLA DEĞİŞTİRİLMESİNİ ÖNERİYORUM

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “Medvedçuk’un Kozmonot Günü’nde yakalanması çok sembolik ve kendisi günlerdir saklanıyordu. Medvedçuk’un askeri kamuflaj ile saklanması tam bir alaycılıktır. Eğer Medvedçuk kendi isteğiyle bu askeri üniformayı giymeyi seçtiyse, savaş dönemi kuralları geçerlidir. Şimdi Rusya Federasyonu’na bu adamı, Rus esaretindeki kız ve erkek çocuklarımızla değiştirmesini öneriyorum. Kolluk kuvvetlerimizin ve ordumuzun da bu olasılığı göz önünde bulundurması gerek…” ifadesini kullandı.