Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Kırım ve Donbas Avrupa'nın merkezine iki ekolojik bomba olarak düştü

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Kasım 2021, 22:58
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Kasım 2021, 22:58

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 26’ncı Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Konferansı’na (COP26) katılmak üzere Birleşik Krallık’a çalışma ziyareti düzenledi. Cumhurbaşkanı Zelenskıy Glasgow’daki konuşmasında Kırım’ın Rus donanma üssüne dönüştüğünü ve Donbas’ın bazı bölgelerinin mayınlarla dolu hale geldiğini vurgulayarak, “Donbas ve işgal edilen Kırım, Avrupa’nın merkezine iki ekolojik bomba olarak düştü.” dedi.

Birleşik Krallık’a bağlı dört ülkeden biri olan İskoçya’nın Glasgow kentinde bugün 26’ncı BM İklim Değişikliği Konferansı (COP26) düzenlendi. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamaya göre Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP26) konuştu. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Ukrayna’nın Paris Anlaşması’nı imzalayan Avrupa’daki ilk ülkelerden olduğuna değinerek, hedeflerinin 2030’a kadar sera gazı emisyonlarını yüzde 65 azaltmak olduğunu kaydetti.

ZELENSKIY: ANLAŞMALAR SÖZDEN İBARETSE ANLAMSIZ

Küresel ısınmanın üstesinden gelmek için her sene biraz daha güvenin azaldığı uluslararası ilişkilerde bir “küresel ısınma” gerektiğinin altını çizen Zelenskıy, anlaşmaların bazıları için sadece sözlerden ibaret ise anlamsızlaştığına vurgu yaptı.

“KIRIM VE DONBAS, AVRUPA’NIN MERKEZİNE İKİ EKOLOJİK BOMBA OLARAK DÜŞTÜ”

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, 1994’te Ukrayna’nın yerine getirilmeyen güvenlik garantileri aldığını anımsatarak, “Avrupa’nın merkezine Donbas ve işgal edilen Kırım olarak iki ekolojik bomba düştü.” diye konuştu. Eşsiz floraya sahip Kırım’ın Rus donanma üssüne dönüştüğünü ve Donbas’ın bazı bölgelerinin mayınlarla dolu hale geldiğini vurgulayan Zelenskıy, bu durumun tüm dünyaya bir tehdit olduğunu ifade etti.

26’INCI BM İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KONFERANSI

Bu yıl 26’ıncısı düzenlenen iklim zirvesine ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Joe Biden, Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da dahil olmak üzere çok sayıda dünya lideri katıldı. Glasgow’daki COP26 Konferansı’nda küresel sıcaklıkların 1,5 derece ile sınırlandırılarak, 2 santigrat derecenin altında tutulması, 2050’ye kadar sıfır karbon emisyonu hedefine ulaşılması konuları ele alındı. Konferansa, Türkiye adına ise Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile başka üst düzey yetkililer de katıldı.