Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Avrupa ve ABD bana kulak verseydi Ukrayna’nın, Rus işgalini durdurma şansı fazla olacaktı

Güncel
qha muhabir
14 Haziran 2022, 21:19
qha muhabir
14 Haziran 2022, 21:19

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal saldırıları sürerken, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, savaş başlamadan önce Avrupa ülkeleri ve ABD’yi uyardığını belirtti. Alman kanalına röportaj veren Zelenskıy, “Bana kulak verilseydi, Ukrayna’nın Rus işgalini durdurma şansı fazla olacaktı. Neden hava sahası kapatılmadı, Ukrayna’ya silahlar verilmedi, Rusya’ya savaşı önleyici yaptırım uygulanmadı?” dedi. Almanya’nın Ukrayna’ya destek olma konusunda söz verdiği halde harekete geçmekte geç kaldığını ifade eden Zelenskıy, Almanya Başbakanı Olaf Scholz’u bu konuda daha net bir tavır takınmaya çağırdı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) savaşta destek sözü veren ülkeler hakkında Alman Zweites Deutsches Fernsehen (ZDF) kanalına röportaj verdi. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın sözlerinin hatırlatıldığı soruya Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “Ukrayna tarafının bir soru sorması gerekiyor ve bu sorunun hem birçok Avrupalı devlet başkanına hem de ABD Başkanı’na yöneltilmesi lazım. Ukrayna Cumhurbaşkanı olarak beni önceden dinleselerdi adil olurdu. Neye karşı uyardığımız duyulsaydı” açıklaması yaptı.

VOLODIMIR ZELENSKIY: SAVAŞ BAŞLAMADAN ÖNCE RUSYA’YA YAPTIRIM UYGULANMASI İÇİN UYARIDA BULUNMUŞTUK

Rusya’nın 111 gün önce başlattığı savaşın önlenmesi için yaptırımların sağlanması gerektiğine dikkat çeken Zelenksıy, “Karadeniz ile ilgili stratejimizin sunumu, bir partner ülke ile bir Karadeniz filosu oluşturmak. Bunu önerdik. Rusya’nın Karadeniz’i bloke edeceğini söyledik” dedi. Zelenskıy, füze programı üzerine de konuştuklarını ifade ettiği açıklamasında, “Bir yıl önce kendimizi korumak için ne gibi bir hava savunmasına ihtiyaç duyduğumuza ilişkin program sundum. Sorunuza doğru cevap budur” ifadelerine yer verdi.

Ukrayna’nın taleplerinin yerine getirilmediğini dile getiren Zelenskıy, “Bana kulak verilseydi, Ukrayna’nın Rus işgalini durdurma şansı daha fazla olacaktı. Söz ettiğiniz sinyallerin hepsi farklıydı. Bakın, her şey öyle gerçekleşseydi, Ukrayna’yı herkes yarın kapsamlı bir işgal olacağı konusunda uyarsaydı, o zaman şu soru ortaya çıkıyor; Hava sahası neden kapatılmadı, bu işgal öncesinde neden bize silah verilmedi ve Rusya Devlet Başkanı’nı (Vladimir Putin) önceden durdurmak için neden geçici yaptırımlar uygulanmadı?” dedi.

“ALMANYA, UKRAYNA’YA SİLAH DESTEĞİ KONUSUNDA GEÇ KALDI”

Diğer ülkeleri de ele alan Zelenskıy, “Biz savaşa kendimiz hazırlandık, başlangıçta bizi kimse desteklemedi ve şimdi bize destek verdikleri için tüm ortaklara minnettarım” diye konuştu. Ukrayna’ya ilk silah desteği sağlayan ABD, Slovakya, Polonya, Birleşik Krallık ve Baltık ülkeleri olduğunu, Bulgaristan ve Romanya’nın da kendilerine yardım ettiğini belirten Zelenskıy, Almanya’nın bu konud geç kaldığını vurguladı.

Söz konusu savaşta, Almanya Başbakanı Olaf Scholz’a daha net bir tavır sergilemesi için çağrıda bulunan Zelenskıy, “Başbakan Scholz’un Almanya’nın Ukrayna’yı desteklediği güvencesini vermesine ihtiyacımız var. Scholz ve hükumeti karar vermek zorunda. Almanya, Ukrayna ve Rusya ilişkiler konusunda önceliklerini belirlemeli” ifadelerini kullandı.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.