Zelenskıy: 105 bin Rus askerinden sadece 11 bini çekildi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Haziran 2021, 14:59
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Haziran 2021, 14:59

Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile Ukrayna-Kanada ortaklığını görüştü. Donbas’taki duruma ilişkin konuşan Zelenskıy, Rusya’nın Ukrayna sınırlarından geri çektiği asker sayısının yetersiz olduğunu vurguladı. Zelenskıy, ülkesinin sınırlarındaki 105 bin Rus askerinden sadece 11 bininin geri çekildiğini söyledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisinden bugün yapılan açıklamayagöre, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodymyr Zelensky), Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Taraflar, söz konusu görüşmede gelecek G-7 ve NATO zirveleri öncesinde gündemdeki kilit konulardaki pozisyonları koordine ederek görüş alışverişinde bulundu.

President of Ukraine congratulated Justin Trudeau on the victory of the  Liberal Party in parliamentary elections and formation of a new Government  of Canada - News - Embassy of Ukraine to Canada

“UKRAYNA SINIRLARINDAN ÇEKİLEN RUS ASKER SAYISI YETERSİZ”

Trudeau’ya ülkesinin doğusundaki Donbas’ta ve Ukrayna sınırlarının yakınındaki güvenlik durumu hakkında bilgi veren Cumhurbaşkanı Zelenskıy, şimdiye kadar Rus birliklerinin ve ağır silahlarının yalnızca bir kısmının geçici olarak işgal edilen bölgelerden ve Ukrayna sınırlarından çekildiğini vurguladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, sınırdaki durum için “105 bin Rus askerinden sadece 11 bini geri döndü.” ifadelerine dikkat çekti. Barışçıl bir çözümde gerçek bir ilerleme kaydetmek için Rusya üzerinde uluslararası baskıyı sürdürmenin önemini vurgulayan Kuzey Akım-2 projesinin Rusya’nın siyasi bir silahı olduğunun altını çizdi. Zelenskıy, “Kuzey Akım 2’nin tamamlanmasının Rusya’yı dünya haritasında bir oyuncu olarak güçlendireceğine inanıyoruz” dedi.

KANADA: UKRAYNA’YI DESTEKLEMEYE DEVAM EDİYORUZ

Justin Trudeau, ise Kanada’nın Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne sarsılmaz desteğini ve Rusya’nın uzun süreli saldırganlığına karşı koymada Ukrayna ile olan dayanışmasını yineledi. Kanada Başbakanı Trudeau, “Biz harika arkadaş olmaya devam ediyoruz. Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

DÜŞÜRÜLEN UKRAYNA UÇAĞI

Görüşmede muhataplar, Ukrayna’nın NATO üyeliğine yönelik çabalarını desteklemek için pratik işbirliğini de ele aldı.
İran tarafından düşürülen Ukrayna uçağının düşürülmesi olayının faillerin adalet önüne çıkarılması konusuna Ukrayna ve Kanada arasındaki çabaların koordinasyonunun güçlendirilmesine de özel önem verildi.

İlgili haber: Kanada, Hamaney’i Ukrayna uçağı ile ilgili olarak terör suçundan mahkum etti

Canada will continue 'to stand with Ukraine against Russian interference  and aggression': Trudeau - The Globe and Mail

KIRIM PLATFORMUNUN AÇILIŞ ZİRVESİNE DAVET

Taraflar ayrıca en üst düzeyde daha fazla siyasi diyalog için planlarına da değindi. Zelenskıy, Trudeau’nun Kıyiv’deki Kırım Platformu’nun açılış zirvesine ve Ukrayna’nın bağımsızlığının 30. yıldönümü münasebetiyle düzenlenecek etkinliklere katılmak üzere Ukrayna’yı ziyaret etme davetini yineledi.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.