Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yunanistan başının çaresine baksın!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Haziran 2022, 15:23
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Haziran 2022, 15:23

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan ile stratejik konsey toplantılarıyla ilgili soruya, “Yunanistan bundan sonra başının çaresine baksın” cevabını verdi. Erdoğan ayrıca Çarşamba günü Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman’ın Ankara’ya ziyaret gerçekleştireceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Çarşamba günü Türkiye’ye ziyaret gerçekleştireceğini bildirdi ve Yunanistan ile ilgili sürece dair gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

ERDOĞAN: YUNANİSTAN BUNDAN SONRA BAŞININ ÇARESİNE BAKSIN

Yunanistan ile ilgili sürece dair açıklamalarda bulunması istenen Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti:

“Yunanistan’la ilgili olarak özellikle sürece yönelik tepkilerimi ortaya koydum. Dürüst siyasetçi karşımda olmadığı sürece bunlarla bir daha görüşmeyeceğimi ve Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey toplantılarımızı bitirdiğimizi ve ‘Yunanistan’la Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı da yapmayacağız’ dedik. Bu yıl yapılacak olan bu toplantıyı da yapmıyoruz. Bu ne demektir? Bundan herhalde daha net, daha açık bir rest olmaz. Böylece Yunanistan bundan sonra başının çaresine baksın.”
Ayrıca Erdoğan, bugün Vahdettin Köşkü’nde canlı bağlantıyla katılacağı enerji ve iklim konulu Büyük Ekonomiler Forumu’na dair, “Video konferans aracılığıyla Sayın Biden’ın da daveti üzere liderler olarak bunu yapacağız. Yaklaşık 3’er dakikalık birer tebliğimiz olacak. Bu tebliğlerimizi sunmak suretiyle iklim ve çevre konusunda ne düşündüğümüzü, neler yapmayı planladığımızı bu görüşmede video konferans aracılığıyla anlatacağız.”

SUUDİ ARABİSTAN VELİAHT PRENSİ SELMAN TÜRKİYE’YE GELİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 22 Haziran’da Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Türkiye’ye düzenleyeceği ziyarete ilişkin bir soruya ise şöyle yanıt verdi:

“Çarşamba günü nasip olursa Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman bu ziyareti gerçekleştiriyor. İnşallah Ankara’da, Külliye’de biz de kendilerini kabul edeceğiz. Orada gerek ikili gerek heyetler arası görüşmelerimizi yapacağız. Bundan sonraki sürece yönelik Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerini inşallah çok daha ileri derecede, çok daha yüksek seviyede nerelere taşıyabiliriz, bunları değerlendirme fırsatını bulacağız. Bu bir resmi ziyarettir. Bu resmi ziyaretle biz de resmi kabulümüzü yapacağız.”