Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy görüştü

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Mart 2022, 21:43
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Mart 2022, 21:43

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy arasında telefon görüşmesi gerçekleşti. İki lider, Rusya-Ukrayna gündemine dair son gelişmeleri görüştü.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından bugün yapılan açıklama ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy arasında telefon görüşmesi gerçekleştiği bildirildi. Görüşmede, Ukrayna-Rusya savaşındaki son gelişmelerin ele alındığı belirtildi.

Görüşmede, Rusya ve Ukrayna arasında barışın tesisi için diplomasi kulvarında yoğun bir gayret gösterdiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, süratle kalıcı ateşkes sağlanmasını amaçladıklarını, savaşın devamının kimseye faydası olmadığını kaydetti. Öte yandan Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy ile Rusya Devlet Başkanı Putin’i bir araya getirmeye yönelik gayretlerini sürdüreceğini belirtti.

Ayrıca Erdoğan, gerek Ukrayna topraklarındaki gerek komşu ülkelerdeki Ukraynalılara insani yardım ulaştırmaya devam ettiklerini, insani koridorların etkin şekilde işletilmesinin önemine değindi.

Görüşmeye dair Twitter hesabından paylaşımda bulunan Ukrayna lideri Zelenskıy ise, “Ukrayna’nın dostu Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüm. Devam eden saldırganlığa karşı Ukrayna halkının mücadelesinin ilerleyişi hakkında bilgi verdim. Destekleri için teşekkürler bildirdim. Barışçıl diyaloğu yoğunlaştırmanın yollarını da müzakere ettik.” ifadelerini kullandı.