Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyet, Türk İslam şehri Hive'yi ziyaret etti

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
30 Mart 2022, 20:50
Ayyıldız Huri Kaptan
30 Mart 2022, 20:50

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet, Özbekistan’daki kadim Türk İslam şehri Hive’yi ziyaret etti. Erdoğan beraberindeki Türk heyeti, Hive’de büyük ilgi ile karşılandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet, Türkiye ile Özbekistan arasındaki Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin İkinci Toplantısı kapsamında dün Özbekistan’a gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyet, iki gün süren Özbekistan ziyareti kapsamında, kadim Türk İslam şehri Hive’yi de ziyaret etti. Urgenç Havalimanı’nda törenle karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile eşi Ziroat Mirziyoyeva karayoluyla Hive’ye geldi.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı Urgenç’i Hive’ye bağlayan yollar, Türkiye ve Özbekistan bayraklarıyla süslenirken birçok yere de Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk heyetinin ziyaretinden duyulan memnuniyeti ifade eden afişler asıldı. Ziyaret dolayısıyla Hive halkı, geçmişten bugüne Türk kültürünü yansıtan kıyafetlerle hazır bulundu.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev tarafından onuruna verilen yemeğe katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, eşi Emine Erdoğan ile Özbekistan ziyaretine katılan Türk heyeti eşlik etti.