Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye, düzensiz göçle mücadelesinde tek başına bırakıldı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Eylül 2021, 16:16
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Eylül 2021, 16:16

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Suriye kaynaklı düzensiz göçün engellenmesine yönelik verdiği mücadelede tek başına bırakıldığını vurguladı. Erdoğan, ayrıca FETÖ’cülere kapısını ardına kadar açan Yunanistan’ın Suriyeli göçmenlere tepkisini gündeme getirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Dokuz Eylül Üniversitesi ve Başkent Üniversitesi tarafından düzenlenen “Adalar Denizi ve Yunanistan ile Komşuluk İlişkileri Sorunları Sempozyumu”na video mesaj gönderdi. İzmir’in Yunan işgalinden kurtarıldığı 9 Eylül’de İzmir’in kurtuluşunun 99’uncu yıl dönümünde düzenlenen sempozyum dolayısıyla konuşan Erdoğan, “Atalarımızın ‘Adalar Denizi’ olarak adlandırdığı Ege Denizi tarih boyunca medeniyetlerin kavşak noktasında yer almış, insanlığın ortak kültür havzalarından birisidir. Üzerine şiirler yazılan, şarkılar söylenen bu güzel deniz, işbirliği ve barışın sembolü olması gerekirken maalesef son yıllarda insani trajedilerle gündeme gelmektedir.” dedi.

ERDOĞAN: TÜRKİYE YALNIZ BIRAKILDI

Türkiye’nin düzensiz göçle mücadelesinde tek başına bırakıldığını vurgulayan Erdoğan şunları kaydetti:

“Suriye’de yaklaşık 11 yıldır süren iç savaş ve katliamlardan kaçan binlerce göçmen Ege Denizi’nde hayatını kaybetmiştir. Bundan 6 yıl önce minik bedeni sahile vuran Aylan bebek modern dünyanın utanç vesikası olarak hafızalara kazınmıştır. Başta Avrupa olmak üzere batılı ülkeler aylan bebeğin dramından gerekli dersleri çıkarmamıştır. Mültecileri kendi topraklarında güven ve huzur içinde yaşatacak adımların hiçbiri atılmamıştır. Türkiye, Suriye kaynaklı düzensiz göçün engellenmesine yönelik verdiği olağanüstü mücadelede tek başına bırakılmıştır.”

Yakalanan Düzensiz Göçmen Sayısı Yüzde 19 Arttı - Son Dakika
Düzensiz Göç ile mücadeleye devam!

“KAPILARIN FETÖCÜLERE AÇILMASI İNSANLIK ADINA UTANÇ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriyeli göçmenlere kapanan kapıların Türkiye’de darbe girişiminde bulunmuş, 251 vatandaşın hayatına kast etmiş FETÖ’cü canilere sonuna kadar açılmasını ise “İnsanlık adına hicap kaynağı” olarak nitelendirdi. Yunanistan’ın tansiyonu yükselten adımları karşısında Türkiye’nin daima suhuletle davrandığın belirten Erdoğan şunları kaydetti:

Türkiye sözünü tuttu düzensiz göç büyük oranda 'durdu'
Düzensiz Göç'le Mücadele toplantısı yapıldı - Genel - URFA DEĞİŞİM GAZETESİ

“TARİHİ FIRSAT YUNANİSTAN’IN UZLAŞMAZ TUTUMUYLA HEBA EDİLDİ”

“Bu tablo karşısında komşumuz Yunanistan ülkemizin iyi niyetli çabalarına anlamlı katkı sunmak yerine maksimalist politikalarına hız vermiştir. Mülteci krizi iki ülke arasındaki iş birliğinin güçlendirilmesine vesile olabilecekken bu tarihi fırsat Yunanistan’ın uzlaşmaz tutumu sebebiyle heba edilmiştir. Türkiye olarak tarihte olduğu gibi bugün de Ege Denizi’nin gerilim ve çekişmeden ziyade, barış ve dostlukla anılmasını arzu ediyoruz.

“YUNANİSTAN’IN TANSİYONU YÜKSELTEN ADIMLARI KARŞISINDA SUHULETLE DAVRANDIK”

Bu anlayışla şimdiye kadar gerilimi artıran taraf olmamaya özen gösterdik. Deniz yetki alanları, adaların gayri askeri statüsünün ihlali ve navteks ilanları başta olmak üzere, komşumuz Yunanistan’ın tansiyonu yükselten adımları karşısında daima suhuletle davrandık. Meselelerimizi diyalog ve müzakere ile çözmeye öncelik verdik. Tarihten ve uluslararası hukuktan doğan meşru haklarımızı sonuna kadar savunurken, diplomasiye alan açmayı asla ihmal etmedik. Bugün de bu müspet tavrımızı koruyoruz. Komşumuz Yunanistan’ın hak ve menfaatlerimize saygı göstermesini, oldubittilerden ve tek taraflı eylemlerden kaçınmasını bekliyoruz. Yunanistan ile hakkaniyete, adalete ve işbirliğine dayalı komşuluk hukukunu gözeten çözüm yolları bulacağımıza inanıyorum.”