Cumhurbaşkanı Erdoğan: Suriye'de barış Türkiye-Rusya ilişkilerine bağlı

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Eylül 2021, 17:49
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Eylül 2021, 17:49

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Soçi’deki görüşmesine ilişkin, “Suriye ile ilişkili birlikte attığımız adımlar büyük önem arz ediyor. Oranın da barışı yine Türkiye ve Rusya ilişkilerine bağlı” ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün “TC-TRK” uçağı ile saat 12.15’te, Rusya’nın Soçi kentine gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi’de Rusya Devlet Başkanlığı Resmi Konutu’nda bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşme öncesi yaptığı açıklamada, “Suriye ile ilişkili birlikte attığımız adımlar büyük önem arz ediyor. Oranın da barışı yine Türkiye ve Rusya ilişkilerine bağlı. Özellikle şuna inanıyorum, bizim Türkiye-Rusya ilişkilerinde her geçen gün çok daha güçlenerek devam etmemizde çok büyük faydalar var.” diye konuştu. AA’nın aktardığına göre Erdoğan, BM Genel Kurulu görüşmelerine de değinerek, “Malum zevat bazı konuları özellikle sordu. Biz de onlara zaten gereken cevabı verdik. Çünkü attığımız adımlardan dönmemiz mümkün değil.” değerlendirmesinde bulundu.

PUTİN, RUSYA VE SURİYE İLİŞKİLERİNE DAİR KONUŞTU

Türkiye ile Rusya ilişkilerine dair konuşan Putin ise şunları kaydetti:

“Türkiye’nin Rusya yatırımları toplam 1,5 milyar, Rusya’nın Türkiye yatırımları 6,5 milyar dolara ulaştı. Büyük projelerin hepsi planlı şekilde devam etmektedir. Karabağ’da iş birliğimiz hem ateşkesin sağlanmasında hem de ilerideki daha sağlam kalıcı bir barışın sağlanmasına yönelik önemli bir unsurdur. İkili ticaret hacmimiz bu yılın ilk 9 ayında yaklaşık yüzde 50 arttı. Salgın döneminde kaybettiklerimizi telafi etmekle kalmadık, önemli bir artış da sağladık. Türkiye ile iş birliğimiz, uluslararası arenada başarılı bir şekilde sürüyor. Burada hem Suriye hem de Libya ile ilgili tutumlarımızı kastediyorum.”