Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya yolcusu

Güncel
_QHA Ankara
26 Temmuz 2022, 18:16
_QHA Ankara
26 Temmuz 2022, 18:16

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, 5 Ağustos 2022’de Rusya’ya günübirlik ziyaret gerçekleştirecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaret kapsamında Rusya devlet başkanı Vladimir Putin ile görüşecek.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, 5 Ağustos 2022 tarihinde Soçi’ye günübirlik ziyaret gerçekleştirecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi ziyaret kapsamında Rusya devlet başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Soçi‘deki ikili görüşmesinde üç önemli konu üzerinde durulacak.

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı topyekûn işgal girişimi ve saldırıları, Ukrayna tahılı için açılacak olan koridor çerçevesindeki gelişmeler ve Suriye’deki güncel durum toplantının ana gündem maddeleri arasında yer alacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin en son geçen hafta 18-19 Temmuz tarihlerinde İran’da üçlü zirvede Rusya Devlet Başkanı Putin ile de görüşmüştü. Bu kez Soçi’de Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile bir araya gelecek.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.