Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rusya-Ukrayna müzakereleri öncesi biz de heyetlerle kısa bir görüşme yapacağız

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Mart 2022, 21:36
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Mart 2022, 21:36

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ve Ukrayna heyetlerinin yarın İstanbul’da gerçekleşecek olan görüşmesine ilişkin toplantı öncesi heyetlerle bir araya gelerek kısa bir görüşme yapacaklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün de her iki tarafın da hakkaniyetine samimiyetine dostluğuna güvendiği yegane ülke olarak barış yolunda en çok çabayı gösteren ülke durumundayız.” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “(Rusya ve Ukrayna heyetlerinin yarın İstanbul’daki görüşmesi) Toplantı öncesi biz de heyetlerle bir araya gelerek kısa bir görüşme yapacağız.” ifadelerini kullandı. İstanbul’da yarın Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan Rusya-Ukrayna müzakerelerine ilişkin Erdoğan şu ifadeleri kaydetti:

“TÜRKİYE, RUSYA-UKRAYNA SAVAŞININ ÇÖZÜMÜ İÇİN SAMİMİYET GÖSTEREN TEK ÜLKE”

“Ukrayna-Rusya savaşında 2014 yılından beri devam eden krizin diyalog, uzlaşma, anlaşma yoluyla çözümü için samimi gayret gösteren neredeyse tek ülkeyiz. Herkesin tahrik peşinde koştuğu günlerde biz taraflara her fırsatta barışın tesisini telkin ettik. Bugün de her iki tarafın da hakkaniyetine samimiyetine dostluğuna güvendiği yegane ülke olarak barış yolunda en çok çabayı gösteren ülke durumundayız. Nitekim, savaşan ülkeler arasında en üst düzey teması olan dışişleri bakanları toplantısı bildiğiniz gibi Antalya’da yapıldı. Ateşkes ve barış müzakerelerini yürüten Rusya-Ukrayna heyetleri yarın İstanbul’da tekrar bir araya gelecek.

TÜRKİYE, RUSYA VE UKRAYNA HEYETLERİ İLE GÖRÜŞECEK

Toplantı öncesi biz de heyetlerle bir araya gelerek kısa bir görüşme yapacağız. Sayın Putin ve Zelenskıy ile sürdürdüğümüz telefon trafiğinin olumlu istikamette seyrettiğini söyleyebilirim.”