Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rusya'nın Ukrayna'ya saldırması akılcı bir hareket olamaz

Güncel
Anife Bilal
27 Ocak 2022, 12:58
Anife Bilal
27 Ocak 2022, 12:58

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı silahlı saldırı başlatmasının “akılcı” bir adım olmayacağını ifade etti. “Umarım gerginlik böyle bir noktaya ulaşmaz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, böyle bir durumda Türkiye’nin, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin yanında bir tutum izlemeyi sürdüreceğini vurguladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün katıldığı bir televizyon programında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Rusya-Ukrayna gerilimi konusunda da değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, “Biz, krizin çözülmesi için gerekli adımları atıyoruz. Bölgede huzur ve istikrar istiyoruz. Bölge istikrarsızlıktan yeterince çekti. Daha fazla savaş ve acı istemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“MESELE DİYALOGLA ÇÖZÜLMELİ”

Rusya ile Batı ülkeleri arasında yaşanan gerginliğin rahatsız edici olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Meselenin diyalogla halledilmesini, güç kullanılmasından kaçınılmasını, Türkiye olarak biz gerekli görüyoruz.” dedi.

ERDOĞAN: UKRAYNA TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE DESTEK VERMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ

Erdoğan, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması durumunda Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin yanında bir tutum izlemeyi sürdüreceğini ifade ederek şunları kaydetti:

“Rusya’nın Ukrayna’ya silahlı bir saldırı ve işgal yoluna gitmeyeceğini temenni ediyorum. Zira böyle bir adım, ne Rusya için ne de bölgemiz için akılcı bir hareket olamaz. Umarım gerginlik böyle bir noktaya ulaşmaz. Biz de zaten bu anlayışla ve sorumlu bir bölge ülkesi olarak gerginliğin bir silahlı çatışmaya dönüşmesini engellemek için elimizden gelen her çabayı göstermeye hazır olduğumuzu belirtiyoruz”

“İKİ LİDERİ ÜLKEMİZDE BİR ARAYA GETİREBİLİRİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin iki ülke arasında arabulucu olabileceğini belirterek, “Biz şu anda sayın Putin’i de ülkemize davet ettik. İki lideri arzu ederlerse ülkemizde bir araya getirerek, barış ortamının yeniden tesisine giden yolu açabiliriz… Şu an bizim arzumuz diyalog ve diplomasi yoluyla mevcut krize bir çözüm bulunmasıdır. Hem Rusya hem Ukrayna’ya yapıcı ve itidalli davranmaları yönünde çağrılarımızı sürdürüyoruz.” dedi.