Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi ziyaret kapsamında Türkmenistan'a gidecek

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Kasım 2021, 00:26
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Kasım 2021, 00:26

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov’un davetine icabetle resmi ziyarette bulunmak üzere Türkmenistan’ı ziyaret edecek. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin kurucu üyesi olduğu Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın 15’inci Liderler Zirvesi’ne iştirak edecek.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 27-28 Kasım’da Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov’un davetlisi olarak Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’a gidecek. Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından dün yapılan açıklamaya göre, resmi ziyaret kapsamında gerçekleştirilecek görüşmelerde, Türkiye-Türkmenistan ilişkileri tüm boyutlarıyla masaya yatırılacak. Öte yandan, Türkiye ve Türkmenistan arasındaki iş birliğinin muhtelif alanlarda daha da geliştirilmesi imkanları değerlendirilecek ve bölgesel meseleler hakkında fikir alışverişinde bulunulacak.

ERDOĞAN, EKONOMİK İŞ BİRLİĞİ TEŞKİLATI ZİRVESİNE KATILACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi ziyaretinin ardından, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov’un riyasetinde, “Birlikte Geleceğe” temasıyla 28 Kasım’da düzenlenecek olan Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 15’inci Liderler Zirvesi’ne iştirak edecek. Burada, Türkiye’nin kurucu üyesi olduğu Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın etkinliğinin artırılması, üye ülkeler arasında ticaret ve ulaştırma ağlarının yaygınlaştırılması, Kovid-19 salgınıyla mücadele ve salgın sonrası döneme hazırlık bağlamında Teşkilat bünyesindeki eş güdüm ve iş birliğinin geliştirilmesi, ayrıca ileriye dönük ekonomik iş birliğinin güçlendirilmesi konularında görüş alışverişinde bulunulması da planlanıyor.

Diğer yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekonomik İşbirliği Teşkilatının dönem başkanlığını Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov’a devredecek.