Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ile bir araya geldi: 10 anlaşma imzalandı

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Mart 2022, 22:00
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Mart 2022, 22:00

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile Özbekistan arasındaki Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin İkinci Toplantısı kapsamında Özbekistan’a gitti. Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev tarafından resmi törenle karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan lideriyle Kök Saray’da bir araya geldi. Erdoğan, Türkiye ile Özbekistan arasında 10 anlaşma imzalandığını açıkladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in daveti üzerine Türkiye ile Özbekistan arasındaki Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin İkinci Toplantısı’na katılmak üzere bugün Özbekistan’ın başkenti Taşkent’e gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Taşkent Uluslararası Havalimanı’nda Cumhurbaşkanı Mirziyoyev tarafından törenle karşılandı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının bugün yaptığı açıklamaya göre, törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in tören alanındaki yerlerini almalarının ardından iki ülke millî marşları dinlendi. Tören kıtasını denetleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, daha sonra heyetlerini birbirine takdim etti. İki ülkenin liderleri, resmî karşılama töreninin ardından baş başa gerçekleştirecekleri görüşmeye geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iki gün sürecek Özbekistan ziyareti kapsamında gerçekleştirilecek görüşmelerde; iki ülke ilişkilerin yanı sıra, bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulması öngörülüyor. Öte yandan ziyaret çerçevesinde, Türkiye-Özbekistan arasında bir dizi anlaşma ve mutabakat metinlerinin imzalanması bekleniyor.

TÜRKİYE İLE ÖZBEKİSTAN ARASINDA 10 ANLAŞMA İMZALANDI

Türkiye ile Özbekistan arasında 10 anlaşma imzalandı. İki ülkenin liderleri, anlaşmaların ardından ortak basın açıklamasında bulundu.

ERDOĞAN: ÖZBEKİSTAN İLE DİPLOMATİK İLİŞKİLERİMİZİN 30. YILINDAYIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mirziyoyev’e samimi ve içten misafirperverliği için teşekkür etti. Erdoğan, “Bu sene Türkiye-Özbekistan olarak diplomatik ilişkilerimizin 30. yılındayız. Türkiye, Özbekistan’da ilk büyükelçilik ve başkonsolosluk açan ülke Türkiye’dir. Ticaret hacmimiz geçtiğimiz sene 3,6 milyar doları aştı. En kısa sürede 5 milyar dolar hedefini yakalayacağız diyoruz. Ardından bununla kalmayacak, çıtayı 10 milyar dolar seviyesine çıkaracağız. Bütün bu adımları yakın takibe alalım istiyoruz.” dedi.

Erdoğan, Türkiye ve Özbekistan arasında bugün 10 anlaşma imzalandığını belirterek, “Türkiye-Özbekistan arasındaki bu süreç çok daha güçlü şekilde gelişecektir. Ortak bildiri bir yol haritası teşkil edecektir. Beslendiğimiz kaynaklar aynı. Bölgemizdeki gelişmeleri de aramızda değerlendirdik.” diye konuştu.