Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC ziyareti öncesinde açıklamalarda bulundu

Güncel
Ozan Barış Erim
19 Temmuz 2021, 14:43
Ozan Barış Erim
19 Temmuz 2021, 14:43

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) yapacağı ziyaret öncesinde basın toplantısı düzenledi. Erdoğan açıklamasında, “Kıbrıs Türkü Ada’da yarım asırdan fazla bir süredir eşitlik ve adalet mücadelesi veriyor.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC’ye hareketinden önce basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaret kapsamında KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile görüşeceğini belirterek, “Ziyaretimiz sırasında Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar’la bir araya gelecek, milli davamıza ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelere dair durum değerlendirmesini yapacağız. Kıbrıs’ta adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir gelecek arzu eden tüm taraflara bu tarihi fırsatı değerlendirmeleri yönündeki çağrımı tekrarlıyorum. Kıbrıs Türk tarafı dünyaya kimin çözümden yana olduğunu, kimin de çözümsüzlükten nemalandığını bir kez daha göstermiştir.” diye konuştu. 

“TÜRKİYE, KIBRIS TÜRKÜNÜN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEK”

Ayrıca Erdoğan, Türkiye’nin dün olduğu gibi bugün de Kıbrıs Türkünün yanında olmaya devam edeceğinin altını çizerek, “Türkiye ve Türk halkının her bir ferdi dün olduğu gibi bugün de yarın da Kıbrıs Türkünün yanında olmaya devam edecektir. Bundan sonra yeni bir müzakere süreci olacaksa, bu ancak iki eşit ve egemen devlet arasında yapılabilir.” dedi.