Cumhurbaşkanı Erdoğan Karadağ'da: Resmi ziyarette ve temaslarda bulundu

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Ağustos 2021, 16:29
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Ağustos 2021, 16:29

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadağ’da resmi ziyarette ve temaslarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu ziyarette Türkiye-Karadağ ikili ilişkilerini daha da ileriye taşıma yönündeki iradeyi teyit ettiklerini ifade etti.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün ziyarette bulunduğu Karadağ’da Cumhurbaşkanı Milo Cukanoviç tarafından resmi törenle karşılandı. Erdoğan’ın ziyareti için Çetinye’deki Cumhurbaşkanlığı Rezidansı’nda tören düzenlendi. Cumhurbaşkanı Cukanoviç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı karşıladı. AA’nın aktardığı habere göre Erdoğan ve Cukanoviç’in tören alanındaki yerlerini almasının ardından iki ülke milli marşları çalındı. Cukanoviç ile tören kıtasını denetleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, tören kıtasını selamladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cukanoviç’in birbirine heyetlerini tanıtmasının ardından aile fotoğrafı çekildi. Törene katılan Türkiye heyetinde, Türkiye’nin Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da yer aldı.

Karadağ Cumhurbaşkanı Sayın Cukanoviç’i son olarak Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Zirvesi ve Antalya Diplomasi Forumu vesilesiyle geçen Haziran ayında Antalya’da misafir ettiğini anımsatan Erdoğan, “Bu vesileyle Karadağ’ın kültür başkenti Çetinye’de bulunmaktan bahtiyarlık duyuyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Karadağda

“TÜRKİYE-KARADAĞ DOSTLUK İLİŞKİLERİ UZUN YILLARA DAYANIYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadağ temaslarına ilişkin şunları kaydetti:

“Türkiye ile Karadağ arasındaki dostluk ilişkileri uzun yıllara dayanıyor. Sultan 2. Abdülhamid ile Kral Nikola arasındaki dostluğa dayanan bir geçmiş var. Çetinye’de Osmanlı sefaretimizin bulunması ve Karadağ’ın ilk büyükelçisini Osmanlı İmparatorluğu’na ataması bunu teyit ediyor. Türkiye ayrıca Karadağ’ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülkelerden biri olmuştur. Tüm dünyanın salgın sebebiyle ağır bir imtihandan geçtiği bu dönemde karşılıklı dayanışma ve iş birliğimizi daha da artırdık. Karadağ’a gönderdiğimiz sağlık yardımları ve Karadağ’ın vatandaşlarımızın tahliyesinde tarafımıza gösterdiği kolaylıklarla aramızdaki dostluk daha da pekişti. “

ERDOĞAN: ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ

İkili ilişkileri daha da ileriye taşıma yönündeki iradeyi teyit ettiklerini ifade eden Erdoğan, “Salgın, ticaret ve yatırım rakamlarımızı olumsuz yönde etkilese de ciddi bir ekonomik potansiyele sahip olduğumuza inanıyorum. Sayın Cumhurbaşkanı ile 250 milyon dolarlık bir hedef koyduk. Bu hedefi belirleyelim dedik ve az önce kendilerinin de ifade ettiği gibi 250 milyon dolara yönelik olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” diye konuştu.